Kentsel planlama çalışmalarında biyokonfor; Manisa örneği
The research of urban planning in bioclimatic comfort: A case study of Manisa
  1. Tez No: 541320
  2. Yazar: KENAN ÇALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Forestry and Forest Engineering, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yakın geçmişte, hızlı ve plansız kentleşme, işlevsiz ve estetik olmayan şehir yapılaşmasını beraberinde getirmiş ancak, süreç içerisinde şehir merkezlerinde yaşayan insanların gelir düzeyinin artması ve bilinçlenmenin etkisiyle ekolojik denge, temiz çevre, konfor şartları gibi terimler önem kazanmış, insanların yaşayacakları şehirleri seçmelerinde önemli faktörler olmaya başlamıştır. Bu süreçte ortaya çıkan biyokonfor sıcaklık, yağış, nem ve rüzgâr gibi çevre şartlarının, insanların kendilerini rahat hissettiği sınır değerlerde olması olarak tanımlanabilir. Biyokonfor, son yıllarda kentsel planlama çalışmalarında göz önünde bulundurulmaya başlanan önemli bir kavramdır. Bu çalışmada, Manisa ilinin iklim verilerine göre biyokonfor açısından uygun alanların belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, Manisa il genelindeki meteoroloji istasyonlarından veriler elde edilmiştir. Bu istasyonlara ilişkin ortalama sıcaklık, bağıl nem ve rüzgar değerleri, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ortamına ArcMap GIS™ 10.2 yazılımı kullanılarak aktarılmıştır. CBS ortamına aktarılan verilerden iklim haritaları oluşturulmuş ve biyoiklimsel konfor açısından uygun alanlar belirlenmiştir. Çalışma sonuçlarının, Manisa ili için uzun vadeli kentsel planlama çalışmalarına önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently; rapid and unplanned urbanization, non-functional and non-aesthetic city structure has brought with it, but; in the process, terms such as ecological balance, clean environment, comfort conditions have gained importance due to the increase in income level of people living in city centers and the effect of awareness that is important factors for people to choose their cities. In this process, the resulting bio comfort can be defined as the environmental conditions such as temperature, precipitation, humidity and wind is the limit values that people feel comfortable with it. Bio comfort is recently is an important concept that has been taken into consideration in urban planning studies. In this research, it is aimed to determine the suitable areas in terms of bio comfort according to the climate data of Manisa province. In this research, obtained data from meteorological stations in Manisa province were used for determining bioclimatic comfort area. The related of the values of the average temperature, relative humidity and wind for these stations is were transferred to Geographic Information Systems (GIS) using ArcMap GIS ™ 10.2 software. The bio comfort maps from the data transferred to GIS were created and that is suitable areas for bioclimatic comfort were determined. The results of the study is that is thought that it will contribute to long term urban planning studies for Manisa province.