Türkiye'nin farklı iklim bölgelerinde yaz biyokonfor durumunun incelenmesi
Investigation of summer biocomfort status in the areas of Turkey's different climate region
- Tez No: 651659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geography, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Biyokonfor, son dönemde önemi giderek artan, kentsel planlama çalışmalarında göz önüne alınması gereken bir kavramdır. Bu çalışmada, ülkemizin farklı iklim tiplerinin hüküm sürdüğü alanlarda bulunan Mersin, Sinop ve Muş illeri için meteorolojik veriler kullanılarak yaz sıcaklık indeksi yardımıyla yaz biyokonfor haritaları üretilmiş ve değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda Mersin ilinde haziran ayının diğer aylara göre daha konforlu olduğu, temmuz ve ağustos aylarında ise sıcaklıktan dolayı konfor değerlerinin azaldığı belirlenmiştir. Mersin'de en konforsuz bölgeler genel olarak ilin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Sinop ilinde haziran ayında il genelinin büyük oranda konforlu olduğu, temmuz ayının ise yaz ayları içerisinde en konforsuz ay olduğu belirlenmiştir. Genel olarak ilin kuzey kesiminde yoğunlaşan konforsuz alanlar, ilin güneyinde yer alan iç kesimlerde yerini konforlu alanlara bırakmaktadır. Muş ilinde ise haziran ayında ilin kuzey ve kuzeydoğu bölgelerinin biyokonforsal açıdan soğuk olduğu, temmuz ve ağustos aylarında ise ilin genelinin konfor açısından uygun olduğu belirlenmiştir. Çalışma kapsamında Mersin, Sinop ve Muş illerinde biyokonfor açısından uygun alanlar belirlenmiş ve ayrıca, planlama çalışmalarına öncülük etmek üzere bu kentlerdeki konfor alanlarının yoğunluğunu artırmak için pratik önlemler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Biocomfort is an increasingly important concept that should be taken into account in urban planning studies. In this study, summer biocomfort maps were produced and evaluated with the help of summer temperature index using meteorological data for Mersin, Sinop and Muş provinces in areas where different climate types prevail. As a result of the study, it was determined that June was more comfortable in Mersin compared to other months, and comfort values decreased in July and August due to the heat. The most uncomfortable regions in Mersin are generally located in the northeast of the province. It has been determined that in Sinop, the whole of the province is mostly comfortable in June, and July is the most uncomfortable month in the summer. Uncomfortable areas, which are generally concentrated in the northern part of the province, leave their place to comfortable areas in the inner parts of the south of the province. In the province of Muş, it was determined that the northern and northeastern regions of the province were biocomfortably cold in June, and that the entire province was suitable for comfort in July and August. Within the scope of the study, suitable areas for biocomfort were determined in Mersin, Sinop and Muş provinces, and also practical measures were proposed to increase the density of comfort areas in these cities to lead planning studies.