Kentsel planlama çalışmalarında biyokonfor; Çankırı örneği
The research of urban planning in bioclimatic comfort: A case study of Çankırı
- Tez No: 564150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ŞEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geography, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnsanların bulundukları ortamda rahat edebilmeleri için ortam şartlarının belli bir sıcaklık, rüzgâr ve nem aralığında olması gerekmektedir. Bu aralık konfor bölgesi, bu değerlerin insanlar için uygun aralıklarda olması durumu ise“Biyoklimatik konfor”veya kısaca“biyokonfor”olarak adlandırılmaktadır. Biyoklimatik konfor uygun değer aralıklarında olmadığında insanlar o alanlarda rahatsız olmakta ve o alanlardan uzaklaşmak istemektedirler. Biyokonfor, insanların konforunu, performansını, psikolojisini ve hatta bazı durumlarda sağlığını etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Bundan dolayı insanların yaşam alanlarında biyokonfor durumunun belirlenmesi ve özellikle yeni yaşam alanları planlanırken bu durumun dikkate alınması pek çok açıdan önem taşımaktadır. Bu çalışmada Çankırı İli genelinde biyokonfor açısından uygun olan ve olmayan alanların belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında Çankırı İli'nin biyokonfor alanları belirlenmiş ayrıca ilin genel topografik, eğim, toprak ve jeolojik yapısı haritalandırılmıştır. Çalışma sonucunda Çankırı İli'nde konforlu alanların genellikle Çankırı'nın kuzeybatı, güneydoğu ve güneybatı alanlarında blok halinde bulunduğu, bunun dışında genel olarak konforlu ve konforsuz alanların birbirleri ile iç içe geçmiş olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
To ensure that humans can feel comfortable in their habitat, ambient conditions are required to meet certain temperature, wind and humidity ranges. Provided that ranges for comfort zone and values are favorable for humans, the result is termed as“bioclimatic comfort”or“biocomfort”briefly. If bioclimatic comfort is not in a favorable range of value, humans feel uncomfortable in these zones and want to get away from such places. Biocomfort is among the most salient factors that can affect human beings' comfort, performance, psychology and even their health under some circumstances. Hence while choosing the habitats and while planning new settlements in particular, biocomfort level of humans must always be taken into account to meet a number of requirements. The aim of this study is to determine favorable and unfavorable settlements to meet optimal biocomfort levels across the entire Çankırı city. Within the context of this study biocomfort zones of Çankırı city were selected and general topographic, slope, land and geological structure of the city were mapped. At the end of this study it was identified that in Çankırı City, comfort zones were intensely lined as a block in the northwest, southeast and southwest regions of Çankırı but in the remaining regions comfort and comfortless zones were mostly interpolated.