Kentsel atık suların karamba (Lolium multiflolorum cv. Caramba) bitkisinin ağır metal ve bazı besin elementi içeriğine etkisi
The effect of urban waste waters on heavy metals and on some nutrient contents of the caramba plant (Lolium multiflolorum cv. Caramba)
  1. Tez No: 541323
  2. Yazar: ZÜBEYİR AĞIRAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA ZORER ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada, Van/Edremit İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi çıkış suyunun farklı konsantrasyonlarda Karamba bitkisinin gelişimi ile uygulamalar sonrası bitki ve toprağın bazı besin elmenti içeriklerine etkisi araştırılmıştır. Deneme 2018 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü iklim odasında saksılarda; tesadüf parselleri deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada atık suların Karamba bitkisinin gelişimine etkisini belirlemek için % 100 saf su (kontrol), %25 atıksu + %75 saf su, %50 atıksu + %50 saf su ve %75 atıksu + %25 saf su şeklinde uygulama yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, Van İli atık su konsantrasyonlarının Karamba'nın çıkışı ve ortamdan çekilmesi üzerine etkisi bulunmamış, bitki boyu, yaş ve kuru ot miktarlarını arttırdığı belirlenmiştir. Bitki ve hasat sonrası toprakta element konsantrasyonları genel olarak artmıştır. Hasat sonrası toprakta pH düşmüş ancak EC değerinde artış belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, Van/Edremit İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi suyunun kısa süreli bitki yetiştiriciliğinde kullanılabileceğine, ancak uzun süreli kullanımının belirlenmesi için farklı bitki gruplarıyla daha uzun süreli çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different concentrations of the outflow water of Van/Edremit Advanced Biological Waste-Water Treatment Plant on the growth of Caramba plant and on some nutrient contents of plant and soil after the application are investigated. The experiment was carried out with three replications in the pots according to the experimental design of random plots in the climate chamber of the Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, Van Yüzüncü Yıl University in 2018. In order to determine the effect of wastewater on the development of Caramba plant, 100% pure water (control), 25% waste water + 75% pure water, 50% waste water + 50% pure water and 75% waste water + 25% pure water were applied. According to the results of the study, the waste water concentrations of Van province did not have any effect on the germination and decreasers of Caramba, and it was determined that the waste water concentrations increase plant height, green and dry grass amount. It has been determined that the element concentrations in plant and in soil after harvest increase in general. The decrease in pH value was observed in post-harvest soil, while the increase in EC value was determined. As a result of the research, it is thought that Van/Edremit Advanced Biological Waste-Water Treatment Plant water can be used in short-term plant growing but long-term studies with different plant groups are needed to determine its long-term use.