Harman tuğlası ile inşa edilmiş yan duvarı boşluklu yığma yapıların düzlem dışı davranışlarının eğilme masası yardımı ile belirlenmesi
Tilting table experiments to determine the out-of-plane behavior of masonry structures which side wall hollow is constructed from brick
- Tez No: 541325
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ülkemizde son yıllarda meydana gelen depremler yığma binaların yatay yükler altındaki davranışlarının yeterli düzeyde olmadığını göstermiştir. Depremler sonrası yazılmış olan raporlarda ve makalelerde taşıyıcı yığma duvarların kendilerine mesnet oluşturan yan duvarlar ile bağlantılarının kopması neticesinde düzlem dışı deplasmanlar yaparak toptan göçmeye sebep olduğu belirtilmektedir. Düzlem dışı davranış probleminin anlaşılması yığma binaların daha gerçekçi deprem performanslarının belirlenebilmesine ve olası bir güçlendirme çalışmasına katkı sağlamasına imkân verecektir. TÜBİTAK 3501-Kariyer geliştirme programı kapsamında 117M316 proje numarası ile desteklenen bu tezde harman tuğlası ile inşa edilen 7 adet farklı tipteki yığma yapı modeli ve her bir tipte üçer tane aynı olmak üzere toplamda 21 adet yığma yapı modeli eğilme masası yadımı ile test edilmiştir. Deney duvarları içerisinde U ve L biçimli olmakla birlikte yan duvarlarında kapı pencere boşlukları bulunmaktadır. 2 farklı grupta toplanan bu 7 tuğla duvar, tuğlalar arasında herhangi bir bağlayıcı malzeme bulunmadan harçsız inşa edilmiştir. Yan duvarında kapı ve pencere boşluğu bulunan yığma yapıların düzlem dışı göçmeye olan etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recent earthquakes in Turkey revealed that the lateral load capacities of masonry buildings are not adequate. It is stated in the reports and articles written after the earthquakes that if the connections between the restrained walls and the main wall are lost, the load carrying masonry walls may exhibit total collapse. Understanding the out-of-plane behavior phenomenon will enable one to determine a realistic seismic performance of masonry buildings and contribute to reliable strengthening studies. In this thesis, which has been supported by TUBITAK 3501-Career Development Program with a Project ID of 117M316, 7 different masonry structures, each structure having 3 samples ending up with a total of 21 masonry structures, were built using clay bricks on a specially designed tilting table and tested acordingly. Masonry structures either having side walls at both ends or one end, had window and/or door openings at the side walls. Compiling those 7 masonry structures in two groups, none of the structure were built with mortar, i.e., no mortar was used between bricks. The aim of the study was to understand the effect of side wall openings on out-of-plane behavior of the brick masonry walls.