Çift cidarlı duvarlarda kenet taşının yeri ve yoğunluğunun düzlem dışı davranışa etkisinin eğilme masası yardımı ile belirlenmesi
Determination of the effect of the location and density of the header brick in double-wythe walls with the help of bending table
  1. Tez No: 736655
  2. Yazar: ERHUN AÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Meydana gelen yakın tarihteki depremlerden sonra yığma yapıların yatay yükler altındaki davranışlarının iyi bilinmediği anlaşılmıştır. Düzlem dışı davranış profilinin iyi analiz edilmesi, yatay yükler altında zayıf davranış gösteren yığma yapıların daha iyi tasarlanması ve yığma yapıların yatay yükler altındaki davranışlarının belirlenip değerlendirilebilmesi için güncel çalışmaların yapılması gerekmektedir. Yapılan çift cidarlı deneysel tez çalışmasında, bağlayıcı malzeme kullanılmadan sadece farklı yerlerde ve farklı sıklıkta kenet taşı yerleştirilmiştir. Kenet taşı, iki duvar düzlemine dik doğrultuda yerleştirilip, duvarların bir arada çalışması ve daha rijit olmasını sağlamak amacıyla kullanılmıştır. Harman tuğlası ile inşa edilmiş 8 adet farklı tipte yığma yapı modeli ve her bir yapı modelinden ikişer adet aynı olmak üzere toplamda 16 adet yığma yapı modeli eğilme masası yardımı ile test edilmiştir. Kenet taşı kullanılan bütün deney duvarlarının itme kapasitelerinde kenet taşı kullanılmayan deney duvarına göre artış görülmüştür. Kenet taşı kullanılan en yüksek itme kapasitesine sahip deney duvarı ile kenet taşı kullanılmayan deney duvarı itme kapasiteleri arasında %200'lük bir fark elde edilmiştir. Kenet taşının duvara kattığı rijitlik sonucunda yapı dayanımında önemli artışlar tespit edilmiştir. Kenet taşının konumu ve yoğunluğuna bağlı olarak duvarların düzlem dışı davranışlarında da çok çeşitli göçme profilleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the recent earthquakes, it has been understood that the behavior of masonry structures under lateral loads is not well known. Therefore, it is necessary to analyze the out-of-plane behavior profile, to better design masonry structures that show poor behavior under lateral loads, and to carry out up-to-date studies in order to determine and evaluate the behavior of masonry structures under lateral loads. In the double-wythe wall experimental study covered in this thesis, only header stones were placed in different places with different densities without the use of binding material. The header stone was placed perpendicular to the two wall planes and used to ensure that the walls work together and become more rigid. A total of 16 masonry models, 8 different types of masonry building models built with solid bricks and two of each building model, were tested through a bending table. It was observed that the lateral load capacities of all test walls in which header stone was used, increased compared to the test wall without header stone. A difference of 200% was obtained between the lateral load capacity of the test wall having the highest lateral load capacity with the header stone and the test wall without the header stone. As a result of the rigidity added by the header stone to the wall, significant increases were detected in the structural strength. Depending on the position and density of the header stone, a wide variety of failure profiles have also been obtained in the out-of-plane behavior of the walls.