Multi-target implementation of a domain specific language for extended feature models
Genişletilmiş özellik modelleri için bir alana özgü dilin çok hedefli gerçekleştirimi
- Tez No: 541335
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİT SEYFULLAH OĞUZTÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Özellik modellerinin kısıtlı mantık programına dönüştürülmesi, var olan kısıt problemi çözücüler ile bu modellerin otomatik analizi için etkili bir yöntemdir. Hedef kısıtlı mantık programına kullanıcı tanımlı kısıt yüklemleri eklemek için bir sözdizimi ve mekanizma sunulması, model geliştirme ve analiz aşamalarına esneklik kazandırabilir. Bu kısıtlar, örneğin evrensel kısıtlar, kısıt problemi çözücü tarafından veya derleyici çıktısına dahil olarak tanımlanabilir. Derleyici ve hedef çalışma ortamı arasındaki bağlantıyı kuracak programcının kullanımı için derleyici hedefe özgü bir parametre alma mekanizması tanımlar. Bu mekanizma ile tanımlanan kısıtlar, dış veri tabanları ve uygulamaya özgü algoritmalar kullanabilir böylece modelin oluşturulması ve alana bağlı gereksinimlerin analize dahil edilmesi süreçleri birbirinden bağımsız hale getirilebilir. Uygulamada bu kısıtlar, çözüm değişkenlerinin alabileceği değerleri kısıtlayarak sonuç ürün yapılandırma kümesini küçülmesini sağlar. Bu çalışmada, farklı kısıt problemi çözücü ortamlarını destekleyen bir genişletimiş özellik modeli derleyicisi kaynak dil sözdizimi, kullanıcı tanımlı yüklem etkileşim mekanizması ile anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Translation of feature models to constraint logic programs is an effective method to enable their automated analysis using existing constraint solvers. More flexibility can be offered for building and application of analysis operations on extended feature models by providing a syntax and mechanism for interfacing the host solver with user defined constraint predicates. These constraints, such as global constraints, can be provided by the constraint solver runtime or by the translator itself as a part of the output. The translator defines a specific parameter passing mechanism for each target environment to be used by the programmer who creates the binding between the translator and the environment. These constraint predicates can use external data sources such as relational databases and application specific algorithms thus separating the concerns of building the model and incorporating domain requirements in analysis steps. In practice such constraints reduce the labeling possibilities for the solver, thereby narrowing down the set of results, i.e. a product's configurations. We describe the design and implementation of an extended feature model compiler supporting syntax for arbitrary predicates, that targets multiple constraint solvers.