Production and perception of intonational cues expressing epistemic confidence in Turkish
Türkçede bilgi güveni ifade eden ezgisel ipuçlarının üretimi ve algısı
  1. Tez No: 541334
  2. Yazar: AYŞENUR HÜLAGÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ÖZGE, DOÇ. DR. ANNETTE EDELTRAUD HOHENBERGER GEB. LIPPOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Psikoloji, Linguistics, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, kesinlik ve kesinlik dışılığın Türkçe iletişimde nasıl aktarıldığı ve anlaşıldığı araştırılmaktadır.“Kesin”ve“kesinlik dışı”bilgi kipleri ile (sadece işaret zamirleri (“burada”,“şurada”ve“orada”), bilgi zarfları (“galiba”ve“kesinlikle”) ile bilgi zarfları ile nitelenen işaret zamirleri katılımcılar tarafından söylenerek bir üretim çalışması gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar kesinlik dışılığı ifade ederken süreyi artırma, kesinliği ifade ederken ise süreyi azaltma eğilimi gösterdiler. Perde aralığı açısından konuşurlar işaret zamirlerini söylerken cevaplarından emin olduklarını ifade ettikleri zaman geniş perde aralığı kullandılar. Akustik özelliklerin (ortalama ses perdesi, perde aralığı ve süre), ezgi konturu ve leksik öğelerin konuşurun bilgi güveninin algılanışı üzerindeki etkilerini gözlemlemek için bir algı çalışması yapıldı. Görev, iki alternatifli mecburi seçim yönteminde ve denek içi dizayn ile 7 dereceli Likert ölçeğinde söylemin kipliğini seçmektir. Akustik özellikler arasında sürenin etkisi belirgin olarak bulundu. Daha kısa süreler daha yüksek kesinliğe işaret ederken, daha uzun süreler daha yüksek kesinlik dışılığa işaret etti. Geniş perde aralığı konuşurun güvenini kesin olarak belirledi. Ezgi konturu açısından dinleyicilerin algısı, H*+L LL% 'nin tüm kategorilerde en iyi temsilci olduğunu ortaya koydu. Süre, bilgi güvenini ayırt etmede yardımcı oldu. Diğer temsilci ezgi konturları kesinlik için H* LL% ve kesinlik dışılık için L* LH% olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study investigates how certainty and uncertainty are conveyed and comprehended among Turkish interlocutors. A production study was conducted to elicit utterances under epistemic modalities of“certain”and“uncertain”(in which the participants uttered only locative pronouns (“burada”(here),“şurada”(there), and“orada”(there)), only epistemic adverbs (“galiba”(probably) and“kesinlikle”(certainly)), and locative pronouns modified by epistemic adverbs). Speakers tended to extend the duration to express uncertainty and to shorten the duration to express certainty. In terms of pitch range, when speakers were uttering locative pronouns and expressing that they were sure of their answers, they used a wider pitch range. A perception study was conducted to observe the effects of acoustic properties (i.e. mean pitch, pitch range, and duration), intonation contours and lexical items on the perception of epistemic confidence of the speaker. The task was choosing modality of utterance on the two alternative forced-choice method and a 7-point Likert scale in a within-subjects design. Among the acoustic properties the effect of duration was found to be prominent. Shorter durations refered to higher certainty whereas longer durations refered to higher uncertainty. Moreover, high pitch range determined confidence of speakers as certain. In terms of intonation contours, perception of the listeners suggested that H*+L LL% is the best representer of all categories. Duration helped to distinguish epistemic confidence. The other representative intonation contours are: H* LL% for certainty and L* LH% for uncertainty.