Diatomit ve kömür cürufu katkılı pomzanın tarımsal yapılarda duvar malzemesi olarak kullanılması olanakları üzerine bir çalışma
A study on the possiblities of using diatomite and coal slag added pumice as wall materi̇als in agricultural structures
- Tez No: 541359
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET KIZILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Günümüz inşaat sektöründe kullanılacak olan duvar yapı malzemesinin hafif, yalıtımlı, kolay örülebilir, doğaya ve insan sağlığına uygun ve maliyeti düşük olması aranan özellikler arasında gelmektedir. Binalara gelen yüklerin az olması deprem kuşağındaki yerler için önem arz etmektedir. Hafif, doğal, gözenekli agregalardan uygun duvar malzemesi elde etmek için pomza (sünger taşı) , volkan tüfleri, diatomit, kömür cürufu, genleştirilmiş kil, perlit, şist vb. hafif malzemelerle çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında duvar yapı malzemesi olarak kullanılan blokbimslerin üretim aşamasında karışımda kullanılan pomzanın yerine belirli oranlarda Erzurum ili Tortum ilçesine bağlı Taşbaşıköyü Diatomit rezervinden alınan diatomit ve kalorifer kazanlarındaki ısıl işlemden sonra açığa çıkan kömür cürufu ilavesiyle yeni blokbimsler elde edilmiştir. Bu değişimle tarımsal yapılarda yeni duvar örgü malzemesi elde etme ve kullanılabilme potansiyeli araştırılmıştır Çalışmada, hacim olarak karışımdan %5, %10, %15, %20, %25, %30 oranında pomza çıkarılarak bunun yerine aynı oranlarda kömür cürufu ve diatomit ilave edilerek yeni karışımlar hazırlanmış ve bu karışımlardan blokbimsler üretilmiştir. Üretilen bu blokbimslere su kürü uygulandıktan sonra örneklerin birim ağırlık, su emme oranları ve basınç dayanımları incelenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalardan elde edilen bulgular ve değerlendirmeler ışığında, diatomit katkılı blokbimslerin birim ağırlığının düşük, ancak basınç dayanımlarının da yetersiz olması nedeniyle yük taşımayan yapı elemanlarında dolgu ve yalıtım malzemesi olarak kullanılabileceği, aynı zamanda agrega halinde dolgu malzemesi olarak da yararlanılabileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca doğal bir malzeme olması ve su emme özelliğinin yüksek olmasından dolayı hayvan barınaklarında özellikle gezinti alanlarında altlık olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The wall construction materials that will be used in today's construction sector are desired to be light-weighted, better insulator, easily woven, suitable for nature and human health, and low cost. Having smaller loads on the building is important in earthquake-stricken areas. Various studies have been carried out in this direction to obtain suitable wall material from light, natural, porous rocks. These aggregates are listed under names such as pumice (pumice), volcanic tuff, diatomite, coal slag, expanded clay, perlite, schist etc. In this thesis, new blockbims were obtained with the addition of diatomite from diatomit reserve of Taşbaşıköy / Tortum in the district of Erzurum province and coal slag released from central heating boilers instead of pumice used in the production of blockbims at the same ratios. This change has been investigated with the potential to obtain and use masonry materials with better properties in agricultural structures. In the study, 5%, 10%, 15%, 20%, 25% and 30% of the pumice volumetrically were removed and new mixtures were prepared by adding the same proportions of coal slag and diatomite to produce new blockbims from this new mixture. After the water curing was applied to these produced blockbims, unit weight, water absorption rates and compressive strengths of the samples were examined. In the light of findings and evaluation results obtained from the experimental studies, it has been found that diatomite additives from Tortum blockbims reserves can be used in high-rise buildings due to their low unit weight, can be used as aggregate filling material and also can be used as floor in chicken poultry because of being a natural material and good water absorbent.