Determination of conformity of urban transformation project in Gaziantep city with the new earthquake code by using SAP2000.
Sap2000 kullanarak Gaziantep'teki kentsel dönüşüm projesinin yeni deprem yönetmeliğine uygunluğunun belirlenmesi.
  1. Tez No: 541362
  2. Yazar: SATURNIN FLORIS KACKA SANGOLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT ATMACA, DOÇ. DR. ADEM ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, Gaziantep ili Akkent bölgesinde bulunan sismik bir binanın yapısal özelliklerini 2007 ve 2018 Türk Deprem Yönetmeliği ile SAP2000 v20.2 kullanarak analizi yapılmıştır. Gaziantep Doğu Anadolu fayı üzerinde ve farklı sismik faaliyetlerle dolu bir konumda yer almaktadır. Zemin sınıfı özelliklerine gore 2007 ve 2018 deprem kodları kullanılarak elastic spectrum ivme değerleri elde edilmiştir. Analizlerde, yeni deprem yönetmeliği 2018'e göre DD-2 esas tasarım deprem verisi alınarak kullanılmıştır. Hedef spectrum, ana kaya seviyesi için 50 yıl içinde% 10 aşılma olasılığına sahip olan terimler arasındaki azaltma ilişkileri kullanılarak bir dizi analiz sonrasında tahmin edilmiştir. Tepki spektrumları, Türk Sismik Kodunda (TSC-2007) verilen tasarım spektrumları ve ilgili sismik bölge değerleri için 2018 Türk Deprem koduyla karşılaştırılmıştır. Yerel deprem spektrumu, TSC-2007 ve 2018 Deprem Kodu spektrumları, yedi farklı gerçek deprem very kayıtları kullanılarak analiz edilmiştir. 2018 Deprem kodlarına göre Betonarme binaların zaman tanım alanı analizleri, yerel spektrum tarafından ölçeklendirilen deprem kayıtlarının, 2007 Deprem kodlarında daha yüksek taban kesme kuvveti, dönme momenti ve üst yanal deplasman değerlerine neden olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The structural characteristics of a seismic building in Gaziantep, Turkey with 2007 and 2018 Turkish Earthquake code by using SAP2000 v20.2 have been analyzed in this thesis. The city is located on the East Anatolian fault with several seismic activities. The geotechnical properties of the related area have been carried out by using 2007 and 2018 Turkish earthquake codes to obtain elastic spectrum acceleration values. DD-2 is selected as the main earthquake design data via using the new earthquake code 2018 in the analysis. The target spectrum having 10% probability of exceedence in 50 years for the bedrock level has been estimated using the attenuation relationships between the terms after a number of analyses. The response spectra has compared to the design spectra given in the Turkish Seismic Code (TSC-2007) and 2018 Turkish Earthquake code for the related seismic zone. The local earthquake site spectrum, TSC-2007 and 2018 Seismic Code spectra have been analyzed by using seven different real earthquake records. The time-history analyses of the Reinforced Concrete buildings according to the 2018 Earthquake codes have indicated that the earthquake records scaled by the local spectrum induced higher base shear force, overturning moment and top lateral displacement values in the 2007 Earthquake codes.