Haberleşme temelli tren kontrol sistemlerinde iş akış yönetimi
Business flow management in communication based train control systems
  1. Tez No: 541385
  2. Yazar: ŞEBNEM GÖKDENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ÜSTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde her alanda uluslararası rekabetin hızla büyümesi ile tüm dünyada kaliteye gün geçtikçe artan bir yönelme görülmekte ve tüketicilerin de kalite ile ilgili beklentileri giderek artmaktadır. Bu şartlarda var olabilmenin ön koşulu çağın dinamik yapısına daima ayak uydurmak, değişikliklere açık olmak ve yeni sistemler ile teknolojileri bünyelerine adapte edebilmektir. Aksi takdirde kuruluşlar geride kalmaya mahkumdurlar. Diğer yandan üreticilerin kalite ile ilgili görüşleri, sadece bitmiş ürünün kalitesine önem vermek yerine, üretim sürecinin her aşamasında kaliteyi elde etmenin öneminin anlaşılması ile büyük ölçüde değişmiştir. Sürekli gelişmeyi ve israfı ortadan kaldırmayı hedefleyen sistemler sadece üretim ve hizmet sektöründe değil Bilgi Teknolojileri sektöründe de uygulanmaktadır. Bu çalışmada, Haberleşme Temelli Tren Kontrol Sistemleri (CBTC) kullanan demiryolları teknolojilerinde iş akış yönetimi olarak Kanban, Lean Startup, MDD (Model Driven Development) ve IDC (The Incremental Development Cycle) uygulamaları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, global competition is growing rapidly. There is an increasing quality trend all over the world. Expectations of consumers are increasing as well. The prerequisite for being in these conditions is always to keep up with the dynamic structure of the age, to be open to changes and to adapt new systems, technologies to their bodies. Otherwise, organizations are doomed to stay behind. On the other hand, there have been significant changes on the quality view of manufacturers in order to be appreciated that it is much important to achieve quality on all the processes of production rahter than simply paying attention to the quality of already produced material. In this study, the effects of Kanban, Lean Startup, MDD and IDC application as a business flow management in the railroad technologies using CBTC was investigated.