Bursa ili buğday ekim alanlarında tahıl virüslerinin belirlenmesi
Determination of cereal viruses in wheat growing areas in Bursa province
- Tez No: 541402
- Danışmanlar: PROF. DR. GASSAN KÖKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bursa ilinde buğday ekim alanlarında tahıl virüslerinin ve yaygınlıklarının belirlenmesi amacıyla bir survey çalışması gerçekleştirilmiştir. 2017 yılında Nisan ve Mayıs aylarında gözlemler yapılarak buğday örnekleri toplanmış, virüs infeksiyonlarının belirlenmesi amacıyla test edilmişlerdir. Toplam 21 tarladan alınan 210 adet buğday örneği virüslerin belirlenmesi amacıyla DAS-ELISA veya TAS-ELISA testlerine tabi tutulmuşlardır. Tek virüs ile infekteli bitkiler ve çoklu infeksiyona sahip bitkilerin oranları ayrı ayrı belirlenmiştir. Test sonuçlarına göre; %11 oranında Cereal yellow dwarf virus (CYDV-RPV) en yaygın virüs olarak bulunmuştur. Ayrıca örneklerin, %10'un da Wheat streak mosaic virus (WSMV), %3,8'in de Wheat dwarf virus (WDV), %2,9'un da Barley yellow dwarf virüs-MAV (BYDV-MAV), %0,5'in de Barley yellow dwarf virus-PAV (BYDV-PAV), %0,5'in de Wheat spindle streak mosaic virus (WSSMV) pozitif olarak tespit edilmiştir. Karışık infeksiyonlar test edilen bitkilerin %4,8'in de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A survey was carried out in order to determine cereal viruses and their incidences in wheat fields in Bursa province. Field observations has been done in April and May 2017, and samples collected in Bursa province and tested to determine virus infections. DAS-ELISA and TAS-ELISA were applied to the samples. Totally, 210 samples of 21 wheat fields were collected and tested. 70 of 210 samples (33,3%) were found infected at least with one tested virus. The most prevalent virus was determined as Cereal yellow dwarf virus-RPV (CYDV-RPV) (11%) followed by Wheat striate mosaic virus (WSMV) (10%), Wheat dwarf virus (WDV) (3,8%) and Barley yellow dwarf virus-MAV (BYDV-MAV) (2,9%), Barley yellow dwarf virus-PAV (BYDV-PAV) (0,5%) and Wheat spindle streak mosaic virus (WSSMV) (0,5%), respectively. Mixed infection also found as 4,8% in tested samples.