Farklı kök kanal dolgu maddeleri ve kanal dolgu yöntemleri kullanılarak kök kanal dolgusu yapılan dişlerin, glikoz filtrasyon ve push out testleri ile incelenmesi
The investigation levels by glucose filtration test and push out test in teeth filled with various root canal filling materials using various root canal filling methods
  1. Tez No: 541403
  2. Yazar: OKAN KARAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN DİNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmamızın amacı, NiTi döner aletler ile şekillendirilen alt premolar dişlerin kök kanallarının; farklı kök kanalı doldurma yöntemleri ve farklı kök kanal patları kullanarak sızdırmazlığının glukoz filtrasyon yöntemi ile, dentin adezyonun ise push-out testiyle incelemektir. 245 adet alt premolar dişin kuron kısımları mine-sement sınırından kesilmiş ve 13 mm' lik kökler haline getirilmiştir. Glukoz filtrasyon testi için 11 grup oluşturulmuştur. Positif ve negatif kontrol gruplarında 10' ar deney gruplarında 20 adet diş kullanılmıştır. Tüm gruplar aynı yöntemle şekillendirilmiş ve aynı yıkama solüsyonları kullanılarak yıkanmıştır. Dişler bulunduğu gruba ismini veren doldurma yöntemi ve patlar kullanılarak doldurulmuştur. Daha sonra tüm örnekler etüve yerleştirilmiştir. Tüm örneklerin 1 gün, 1, 2, 3, 4 hafta kontrolleri yapıldı ve numuneler toplanmıştır. Numuneler spektrofotometre cihazı ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar istatiksel olarak incelenmiştir. Araştırmanın dentin adezyonu aşamasında 9 adet grup oluşturulmuştur. Bu grupların herbirinde 5' er adet diş kullanılmıştır. Her bir dişten beş kesit alınılarak 25 adet numune oluşturulmuştur. Numunelere öncelikle yüzey ölçümü yapılmıştır. Daha sonra instron cihazı ile testler yapılmıştır. Elde edilen bulgular istatiksel incelemeye gönderilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilks testi ile değerlendirilmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken zaman, kök kanalı dolgu yöntemleri ve kanal patlarının sızıntı üzerindeki ortak etkisinin değerlendirilmesinde Tekrarlayan Ölçümlerde İki Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Devam testleri olarak normal dağılım gösteren parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Oneway Anova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde grupların varyansları homojen ise Tukey HDS testi ve homojen değil ise Tamhane's T2 testi kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında Mann Whitney U test kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren niceliksel verilerin grup içi karşılaştırmalarında Paired Sample's t test kullanılmıştır. Kök kanalı dolgu yöntemleri ve kanal patlarının push out üzerindeki ortak etkisinin değerlendirilmesinde İki Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Devam testleri olarak normal dağılım gösteren parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Oneway Anova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Tukey HDS testi ve Tamhane's T2 testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the impermeability of the root canals by the glucose filtration method in the lower premolar teeth with their roots shaped by NiTi rotary instruments and filled by using various root canal filling materials and methods. In addition, it is aimed to examine the dentine adhesion by the push-out test. The coronal parts of 245 lower premolar teeth were cut at the enamel-cement junction, obtaining 13 mm roots. 11 groups were formed to perform the glucose filtration test. 10 teeth were used in each of the positive and negative control groups and 20 teeth were used in the test groups. All teeth in all groups were shaped by the same method and washed out by the same solutions. The teeth were filled by using the sealers and methods giving the name of the groups. Then all samples were placed in the incubator. All samples were examined on day 1 and in the 1st, 2nd, 3rd, and 4th weeks. Then the samples were collected. The samples were evaluated by a spectrophotometer device. Then, the results were statistically analyzed. 9 groups were formed at the dentine adhesion step. 5 teeth were used in each of these groups. 25 samples were created by taking 5 sections from each tooth. The surfaces of the samples were measured first. Later, tests were performed using the instron device. Finally, the findings were submitted for statistical evaluation. When evaluating the findings obtained in this study, IBM SPSS Statistics 22 for statistical analysis (SPSS IBM, Turkey) program was used. When the study data was evaluated, the normal distribution of the parameters was evaluated by the Shapiro Wilks test. Two-way ANOVA was used in recurrent measurements to assess the time, root canal filling methods, and the common effect of canal on filtrating when study data were evaluated. The Oneway Anova test was used to compare the normal distribution of the parameters with the normal distribution. The Tukey HDS test was used when the variances of the groups were homogeneous and the Tamhane's T2 test was used if the groups were not homogeneous. Mann Whitney U test was used for the comparison between the two groups of parameters without normal distribution. Paired Sample's t test was used for intra-group comparison of quantitative data showing normal distribution. Two-way ANOVA was used to evaluate root canal filling methods and sealers on push out. The Oneway Anova test was used to compare the normal distribution of the parameters with the normal distribution and the Tukey HDS test and the Tamhane's T2 test were used to determine the group causing the difference.