Mimari tasarımların objektif değerlendirilmesine yönelik web tabanlı bir yazılım geliştirilmesi
Development of a web-based software for the objective evaluation of architectural designs
- Tez No: 541418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN PALABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Hızla gelişen teknoloji ve bilgi üretimine bağlı olarak insanların değer sistemleri ve talepleri değişmekte ve bu karmaşıklaşan günümüz yaşantısında, tasarım problemlerinin de boyutu değişmektedir. Bu tasarım problemlerinin çözümü için geleneksel yaklaşımlar yetersiz kalmakta ve problemleri sistematik hale getiren yöntemlere eğilim artmaktadır. Bu noktada, mimari tasarımda karar vermeyi analitik bir yolla ele almamızı sağlayan, problemi kriterlere ve alt kriterlere bölerek hiyerarşik bir çözüm sunan Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) ve bu süreçteki sezgisel ifadeleri nicel verilere dönüştürmeye yarayan bulanık mantık bir arada kullanılarak oluşturulan bulanık AHS yöntemi, çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Bu temel üzerine yapılmış olan bir takım çalışmalarda bazı olumsuzluklarla karşılaşılmıştır. Çalışma kapsamında, bu olumsuzlukları gidererek, yöntemin mimari karar verme sürecinde daha etkin kullanımını sağlamak amacıyla, bulanık AHS yöntemiyle çalışan bir web yazılımı geliştirilmiştir. Bu bağlamda, ASP.Net platformu kullanılarak, zaman ve mekandan bağımsız, birçok değerlendiricinin katılımının sağlanabildiği bir değerlendirme yazılımı geliştirilmiştir. Böylece doğrudan sistem üzerine veri girişi yapılabilmekte, fazladan sentezleme işlemleri ortadan kaldırılarak, daha hızlı sonuçlara ulaşma imkanı sağlanmaktadır. Daha önce mimarlık alanında kullanımına dair örneklerin olduğu bulanık AHS yöntemiyle yapılan bir mimari değerlendirme süreci, geliştirilen yazılım ile tekrar ele alınarak, bu yazılımın etkinliği ve sağladığı avantajlar ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the rapidly developing technology and knowledge production, the value systems and demands of people are changing and in this complicated life, the size of design problems is changing. In order to solve these design problems, the traditional approaches are inadequate and the tendency to methods that make the problems systematic increases. At this point, the fuzzy AHP method, which is formed by using a combination of analytical hierarchy process (AHP) which enables us to deal with decision-making in architectural design in an analytical way, and provides a hierarchical solution by dividing the problem into criteria and sub-criteria and fuzzy logic to transform intuitive expressions into quantitative data, forms the basis of the study. Some negativities were encountered in several studies have been done on this basis. Within the scope of the study, a web software has been developed with a fuzzy AHP method in order to make more effective use of the method in architectural decision making process by eliminating these negativeness.In this context, using the ASP.Net platform, an evaluation software has been developed, with the participation of many evaluators, independent of time and space. Thus, data can be entered directly on the system, faster results are provided by eliminating extra syntheses operations. An architectural evaluation process, which was made with fuzzy AHP method with examples of its use in the field of architecture, was re-examined with the developed software and thus the effectiveness and the advantages of this software has been tried to be revealed.