Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin yoğun bakımdaki ışık, ses ve iyonize radyasyon düzeylerine ilişkin görüşleri ve risk algıları
The opinions and risk perceptions of the nurses related to light, voice and ionized radiation levels in intensive care from the nurses who work in the neonatal intensive care unit
- Tez No: 541423
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Çalışan Hemşirelerin Yoğun Bakımdaki Işık, Ses ve İyonize Radyasyon Düzeylerine İlişkin Görüşleri ve Risk Algıları. Hastane ortamı çok farklı cihazların kullanımı, kimyasal maddeler, ses, ışık, iyonize radyasyon gibi fiziksel etkenler nedeniyle oluşabilen riskler hasta ve sağlık çalışanlarını olumsuz etkileyebilmektedir. Özellikle de YYBÜ'nde hassas hasta grubu ile çalışan hemşirelerin maruz kaldıkları ışık, ses ve iyonize radyasyon düzeylerine ilişkin görüşleri ve risk algılarının ve ilişkili etmenlerin saptanması sağlıklı ve güvenli hastane ortamının sağlanabilmesi için yapılacak düzenlemelerin planlanması ve uygulanmasında önemlidir. Araştırma YYBÜ'de çalışan hemşirelerin ses, ışık, iyonize radyasyon bilgi düzeyleri ve risk algılarının belirlenmesi amacıyla 108 hemşire ile 35 sorudan oluşan anket formu kullanılarak tanımlayıcı alarak yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, ki kare testi, post-hoc analizi kullanılmıştır. Araştırmaya başlamadan önce gerekli yasal ve etik izinler alınmıştır. Çalışmada hemşirelerin %42.6'nun 25-29 yaş aralığında, %56.5'inin 6-10 yıldır hemşire olarak, %74.1'nin ise 5 yıl ve altı süredir YYBÜ'de çalıştığı belirlenmiştir. Işığa ilişkin risk algılarının yaş, çalışma yılı, YYBÜ'de çalışma yılı, aylık ortalama tutulan nöbet sayısı, eğitime katılma durumuna göre anlamlı bir fark oluşturmadığı saptanmıştır (p>0.05). Çocuk sahibi olma durumları ile ışığa ilişkin risk algısı arasında anlamlı fark bulunmuştur (p0.05). Çalışma yılı, aylık ortalama tutulan nöbet sayısı ile sese ilişkin risk algısı arasında anlamlı fark bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
The Opinions and Risk Perceptions of The Nurses related to Light, Voice and Ionized Radiation Levels in Intensive Care From The Nurses Who Work in The Neonatal Intensive Care Unit Risks caused by physical factors such as hospital environment, use of very different devices, chemical substances, sound, light, ionized radiation can negatively affect patients and healthcare workers. In particular, it is important to plan and implement regulatory measures to detect risk perceptions of nurses working with sensitive patient groups in the NICU about the light, sound and ionizing radiation levels they are exposed to, and associated factors to ensure a healthy and safe hospital environment. The research was carried out by using descriptive questionnaire consisting of 108 nurses and 35 questions in order to determine the knowledge levels of sound, light, ionizing radiation of the nurses working in the NICU and their risk perceptions. Number, percentage, mean, chi square test, post-hoc analysis were used in the evaluation of the data. Legal and ethical permits were taken before the investigation started. In the study, it was determined that 42.6% of the nurses are in the age range 25-29, 56.5% have worked as a nurse for 6-10 years, and 74.1% have worked in NICU for 5 years or less. It was determined that the risk perceptions of the light did not make a significant difference according to age, working year, working year in the NICU, monthly average number of seizures held, and education participation status (p>0.05). Significant differences were found between having children and risk perception of light (p0.05). It was found that there was a significant difference between the years of work, the monthly average number of seizures and risk perception related to sound (p0.05).