Eğitim turizmi bağlamında yabancı uyruklu öğrencilerin Antalya ve Akdeniz Üniversitesine yönelik algılarının tespiti ve bir araştırma
A research and an evaluati̇on of international students' perception towards Antalya and Akdeniz Uni̇versity in the context of educational tourism
  1. Tez No: 541426
  2. Yazar: MİR SALİM HEYDAROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde, değişimlerin ve dönüşümlerin hız kazanması ile birlikte, bilgiye duyulan ihtiyaç da hızla artmaktadır. Bu bağlamda her alanda bilgiyi üretmek, çoğaltmak ve kullanmak bir zorunluluk haline gelmiştir. Dolayısıyla sosyal yaşantımızın en önemli temel dayanağı olan eğitim konusunda da beklentilerin değişmesi kaçınılmaz bir hal almıştır. Küreselleşmenin eğitim sektöründeki en büyük etkisi uluslararası öğrenci hareketliliğinin artması yönünde olmuştur. Uluslararası öğrenciler, ülke ekonomisi ve kaliteli insan gücü bakımından gittikleri ülkelerde önemli katkılar sağlamıştır. Bu nedenle gelişmiş olan bütün ülkeler, uluslararası öğrenci sayısını arttırabilmek için büyük bir rekabet içine girmiştir. Uluslararası öğrenci sayısının fazla olduğu yani eğitim açısından tercih edilen ülkelerin ekonomilerine bakıldığında, ülke gelirlerinin önemli bir bölümünü uluslararası öğrencilerden sağladıkları görülmektedir.Uluslararası öğrencilerden elde edilen gelirlerin ülke ekonomisine büyük katkı sağlaması nedeniyle bu konunun devlet tarafından uygulanan bir politikaya dönüştürülmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı; turizm ve eğitim ilişkisi çerçevesinde yabancı uyruklu öğrencilerin Antalya iline ve Akdeniz Üniversitesi'ne yönelik algılarını belirlemektir. Ayrıca, öğrencilerin Antalya iline ve Akdeniz Üniversitesine yönelik algılarının demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını ve bu algıların destinasyon sadakati üzerindeki etkisini ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın evreni, Antalya ilinde bulunan Akdeniz Üniversitesi'nde eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler oluşturmaktadır. Tesadüfi olmayan örnekleme teknikleri içerisinden kolayda örnekleme yoluyla araştırma 200 öğrenciye uygulanmıştır. Kolayda örnekleme kullanılırken muhtemel katılımcılara çalışmaya katılmak için uygun olup olmadıkları sorulmuş ve çalışmaya katılması kolay bir katılımcı grubu oluşturulmuştur. Bu bağlamda araştırma sonucundan elde edilen verilerin gelecekte Antalya 'da yetişkin eğitimine yönelik uygulanacak yeni eğitim programlarının hazırlanmasında, uygulanmasında ve değerlendirilmesinde katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the need for information is rapidly increasing with the acceleration of changes and transformations. In this context, it's been a necessity to produce, reproduce and use information in all areas. Therefore, there has been an inevitable change in our expectations about education as the basis of our social life. The greatest impact of globalization on the education sector has been to increase international student dynamism. International students make a great contribution to the countries in terms of economy and qualified workforce. For this reason, there has been a competing between all developed countries for increasing international student population. When economies of the countries that are mostly preferred by international students are analyzed, it can be clearly seen that a significant portion of the country's income is provided by international students. As the revenues from international students contribute greatly to the national economy, it is important to convert this issue into a policy implemented by the government. The aims of this study are to find out why national students prefer Antalya and Akdeniz University and whether they recommend them to the other students or not and also whether the reasons differ according to different variables or not. The target population of this study consists of national students studying at Akdeniz University in Antalya. The research was applied to 200 students through convenience sampling among nonprobability sample techniques. While using convenience sampling, the participant group was formed by asking whether they were eligible to participate or not. In this regard, it is thought that the data obtained from the research will contribute to the preparation, implementation, and evaluation of new education programs for adult education in Antalya in the future.