Impedance matching and it's quality factor investigation for RF energy harvesting
RF enerji hasadi için empedans eşleştirme ve kalite faktörünün araştirmasi
- Tez No: 541427
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Enerji hasadı teknolojisi, elektronik cihazların yaygın kullanımı nedeniyle, özellikle de kablosuz olanların, araştırmacıların çok ilgisini çekmiştir. Kolay ve ücretsiz enerji kaynakları sağlamak için dünyadaki en önemli araştırma konularından biri haline gelmiştir. Bu tez, -35dBm ile 25 dBm arasındaki giriş gücü için RF enerji hasat parametresinin hasat sistemi verimliliği ve çıkış DC voltajı üzerindeki etkisini sunmaktadır. Bu çalışmada, ikiden altı kademeye kadar olan çok kademeli Dickson Voltaj Çoklayıcı (DVM) tasarlanmıştır ve farklı yük direncine (20, 50, 100, 500 ve 1000 kΩ) ve L, T ve Pi gibi farklı eşleştirme topolojileri için uygulanmıştır. İki Schottky diyot modelli (örn. HSMS-2852 ve HSMS-2822) DVM tasarımında verimlilik ve çıkış DC gerilimi etkisini görmek ayrıca farklı empedans eşleştirme topolojilerinin kalite faktörünü göstermek için kullanılmıştır. Tüm simülasyonlar Advance Design System (ADS) 2017 kullanılarak yapıldı. Tasarımda seçilen hedef frekans, Endüstriyel, Bilimsel ve Medikal Radyo Bandı (ISM bandı) için olan 915 MHz'dir. Simülasyon sonuçları düşük giriş güç seviyelerinde eşleştirilmiş DVM devresinin eşleştirilme yapılmamış DVM devresine göre verimliliğinde gelişme göstermektedir. Ayrıca, simülasyon sonuçları düşük yük kullanımının hasat devresinin verimini arttırdığını göstermektedir. Ayrıca, HSMS-2852 Schottky diyot modeli kullanmak, verimlilik açısından HSMS-2822'den daha iyidir. Düşük giriş gücü için eşleştirme devreli hasat sistemi, tüm tasarım için eşleştirme devresi olmayan hasat sistemine göre, verimlilik seviyesine bağlı olarak bir avantaj sağlar.
Özet (Çeviri)
The technology of energy harvesting has received a lot of attention by the researchers in light of the widespread use of electronic devices, especially wireless ones. It has become one of the most important research topics in the world for providing easy and free energy sources. This thesis presents the effect of RF energy harvesting parameters depend on the harvesting system efficiency and the output DC voltage for input power between -35dBm to 25 dBm. In this study, multi-stage Dickson voltage multiplier (DVM) from two to six stages are designed and implemented for various load resistance (i.e. 20, 50, 100, 500, and 1000) kΩ and with a different matching topology such L-matching, T-matching, and Pi-matching. Two Schottky diode models (e.g. HSMS-2852 and HSMS-2822) are used to design the DVM to see their effect on the efficiency and output DC voltage, also to show the quality factor for different impedance matching topology's. All the simulations were done by using the Advance Design System (ADS) 2017. The target frequency selected in the design is 915 MHZ for Industrial, Scientific and Medical Radio Band (ISM band). The simulation results showed an improvement in term of efficiency for the DVM circuit design with matching compared to the DVM circuit without matching at the low level input power. Also, the simulation results show that low load usage increases the efficiency of the harvesting circuit. Besides, using a HSMS-2852 Schottky diode model is better in term of efficiency than the HSMS-2822. And also, for low input power the harvesting system with matching circuit give an advantage over the harvesting system without matching circuit for all design depend on the efficiency level.