The suitability of active inductors for a wide range of cmos implementations
Aktif indüktörlerin geniş yelpazede cmos uygulamaları için uygunluğu
- Tez No: 764309
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZHAN ÇİÇEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Entegre devreler (IC'ler), minimum boyut, düşük maliyet, yüksek güvenilirlik ve düşük güç tüketimi gibi öne çıkan özellikleri sayesinde günümüz teknolojisinin kalbini oluşturmaktadır. İndüktörler de modern entegre devre (IC) uygulamalarında geniş kullanım alanına sahip bileşenlerlerden biridir. Bu uygulama alanları empedans eşleştirme, bant genişliği geliştirme, kazanç artırma, frekans seçimi, faz kaydırıcılar ve LC osilatörler olarak örneklendirilebilir. CMOS uygulamalarında ihtiyaç duyulan endüktanslar için sıklıkla tercih edilen yöntem spiral indüktörlerin kullanılmasıdır. Ancak, spiral indüktörler CMOS uygulamalarındaki kullanımlarını sınırlayan önemli eksikliklere sahiptir. Örneğin, spiral indüktörler büyük silikon alanı tüketir ve endüktans değerlerinin kontrolü mümkün değildir. Ayrıca, bu indüktörler düşük kalite faktörlerine (Q) ve rezonans frekansına sahiptir. Bu dezavantajlardan dolayı, araştırmacılar CMOS endüktans gerçeklenmesi için farklı alternatifler üzerine çalışmaktadır. Yaklaşımlardan biri, gerekli endüktansı sentezlemek için aktif devre bileşenlerini kullanan aktif indüktör (AI) yapılarıdır. Literatürde çok sayıda AI topolojisi sunulmuştur. Kullanıldığı uygulamanın endüktans ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı AI mimarileri tercih edilebilir. Bu nedenle, AI'lar, sahip oldukları topoloji çeşitliliği sayesinde çeşitli CMOS uygulamalarında yer bulur. Bu tezde, frekansı ayarlanabilir LC voltaj kontrollü osilatör (LC-VCO), lattice tabanlı tam geçirgen filtre ve otonom kaotik osilatör tasarlanarak AI devrelerinin CMOS uygulamaları için uygulanabilirliği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Integrated circuits (ICs) form the heart of today's technology thanks to their prominent features such as minimal size, reduced cost, high reliability, and low power consumption. Then, inductors have found a wide range of uses in modern IC implementations. These application areas can be exemplified by impedance matching, bandwidth enhancement, gain boosting, frequency selection, phase shifters, and LC oscillators. The frequently preferred method for the required inductances is using CMOS spiral inductors. However, spiral inductors have significant shortcomings that limit their use in CMOS realization. For example, spiral inductors consume a large chip area, and it is impossible to tune their inductance values. Moreover, these inductors have low quality factors (Q) and low self-resonant frequencies. Due to the drawbacks of spiral inductors, researchers have been looking for alternatives. One of these approaches is active inductors (AIs), which use active circuit components to synthesize required inductance. Numerous AI topologies have been presented in the literature. Each architecture may be selected depending on the inductance needs of the application. Thus, AIs have a broad variety of applications in CMOS implementations due to their diversity of topologies. This thesis demonstrates that employing AIs is feasible for a range of CMOS implementations. Its feasibility is proven by designing an AI-based wide-tunable LC voltage-controlled oscillator (LC-VCO), a lattice-based allpass filter, and an autonomous chaotic oscillator.