Screening of chickpea genotypes collected from Turkey against to the root lesion nematodes, Pratylenchus neglectus, Pratylenchus thornei and Ditylenchus dipsaci for resistance
Bazı nohut çeşitlerinin kök yara nematodları (Pratylenchus thornei, Pratylenchus neglectus) ve soğan sak nematodu (Ditylenchus dipcasi)'na karşı dayanıklılıklarının belirlenmesi
  1. Tez No: 541444
  2. Yazar: TOHID BEHMAND
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL ELEKCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Kök lezyon nematodları (P. thornei, P. neglectus) ve soğan sak nematodu (D. dipsaci), nohut üretiminde başlıca sınırlayıcı faktörlerden sayılan ekonomik oneme sahıp zararlıların başında gelmektedir. Bu nematodların verim kaybına neden olduğu ve nohuttaki nodül kök sisteminin sayısında azalmaya neden olduğu gösterilmiştir. Bu nematodlara karşı direnç geliştirmeye yönelik başlıca stratejilerden biri, doğal varyasyonlarına ve dayanıklı çeşitliliğe ulaşmak ve bunları kullanmaktır. Bu çalışmada, 400'den fazla yabani Cicer sp. (C. reticulatum ve C. echinospermum) çeşidi laboratuvar ve arazi çalışmasında kök lezyon nematodlarına (P. thornei, P. neglectus) ve D. dipsaci'ye karşı dayanıklılıkları araştırılmıştır.Arazi çalışmalarının laboratuvar çalışmasından daha etkili oldugu görülmüştür. Nematod popülasyonlarının laboratuvar çalışmasında kaydedilenlerden daha küçük olduğu tarla çalışmasında koleksiyonun küçük bir alt kümesi değerlendirilmiş ve tarla ve laboratuar çalışmasında tanımlanan hassas ve dirençli hatlar arasında bir korelasyon olduğunu görülmüştür. Bu çalışmanın temel amacı, en iyi başlangıç nematod yoğunluğunu, en iyi hasat zamanını, en önemli bitki-parazitik türlerin coğrafi dağılımını belirlemek, nohutta nematodlara dirençli bitkileri ve çeşitleri belirlemek için RLN popülasyon dinamiklerini değerlendirmek olmuştur. Nohut çalışmasıyla ilgili bitki parazit nematodlarının Türkiye'de nohutta olduğu ve bunların arasında tüm örneklenmiş alanda kök lezyon nematodun yaygın bulunduğu ve nohutta düşük verime neden olduğun görülmüştür. Ayrıca, laboratuvar ve arazi çalışmasının sonuçları, Cicer sp (C. reticulatum ve C. echinospermum) 'un, nematodlara (C.
Özet (Çeviri)
The root lesion nematodes (P. thornei, P. neglectus) and D. dipsaci are economically impacting pests described as one of the major limiting factors in chickpea production. These nematodes have shown to cause yield losses and reduce the number of nodules in the root system of chickpeas. One of the major strategies is to develop resistance to root lesion nematodes and to D. dipsaci by accessing and exploiting their natural variation and resistant cultivars. In this study, more than 400 accessions of wild Cicer sp (Cicer reticulatum and Cicer echinospermum) were tested against the root lesion nematodes (P. thornei, P. neglectus) and D. dipsaci for resistance in a laboratory and field experiment. The comparing to the field study, laboratory study was very insightful in verifying the field results. A very small subset of the collection was evaluated in the field experiment, where nematode populations were smaller than those recorded in the laboratory experiment and indicated that there was a correlation between susceptible and resistant lines identified in field and laboratory experiments. The main aim of this study was to find the most appropriate initial nematode density, to determine the most suitable harvest time during an optimization study while identifying the geographical distribution of the most important plant-parasitic species, and evaluating the population dynamics of RLN to determine chickpea varieties with resistance to nematodes. The result of this plant-parasitic nematodes associated with the chickpea study indicated that several nematodes were commonly associated with chickpea in Turkey and root lesion nematodes were present in all sampled fields. Moreover, the result of the laboratory and field study indicated that the wilds Cicer spp (C. reticulatum and C. echinospermum) were more resistant to nematodes than domestic (C.