Uluslararası ticari tahkimde uluslar üstü kamu düzeninden kaynaklanan doğrudan uygulanan kuralların uygulanması
Supranational public policy and supranational overriding mandatory rules of law in international commercial arbitration
- Tez No: 541449
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ŞENSÖZ MALKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Mevcut tez çalışması, dünya çapında tahkim kurumları, kanun koyucuları ve tahkim kararlarını uygulayan mahkemeler arasında kamu düzeni istisnası ve kamu düzeninden kaynağı olan doğrudan uygulanan kuralların uygulanmasına yönelik temel pratik yaklaşımları incelemektedir. Bu tezde ulusal (seçilmiş ülkelerin mahkeme kararları ve tahkim kararları) ve uluslararası (Avrupa ve uluslar üstü mevzuatı, uluslararası tahkim kurumlarının kararları ve model yasaları) düzeyde modern görüş ve klasik içtihat örnekleri yansıtılmaktadır. Güncel araştırma, kamu politikasının ifadelerini (ambargo, ticaret kısıtlamaları, uluslararası yaptırımları), kamu politikasının kaynaklarının (ulusal, uluslararası, uluslar üstü niteliği taşıyan kaynaklarını ve Avrupa kamu düzeninin bu sistemdeki yerini) ayrıntılarını incelemektedir. Tahkim kurumlarının pratik yaklaşımları bu çalışmanın ana odak noktası olduğundan, uluslararası içtihatta olan örneklere dayanarak mevcut tezinin yazarı, belirli kamu düzeninin tahkim kararını ve daha fazla bu kararın icra edilebilmesini nasıl etkileyebileceğini (örneğin, tahkim yargılamasının reddedilmesi, tahkim kararının icrada bulunmaması, tahkim kararının uygulanmaması veya tahkim kararının iptali) açıklamaktadır. Bununla birlikte, mevcut tez, uygulanacak hukukun seçimi ve tahkim yerinin seçiminde tarafların ve hakemlerin kamu düzenini ve kamu düzeninden kaynağı olan doğrudan uygulanan kuralları dikkate almanın önemini vurgulamakta ve tarafların tahkim kararının uygulanması ve uyuşmazlığın tahkim edebilirliğini güvence altına almaları için olası bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Present thesis paper examines main practical approaches to public policy exception and overriding mandatory rules of law application among arbitration institutions, legislators, and courts enforcing arbitral award worldwide. It reflects modern views and classical case-law examples on local (selected countries' court decisions and arbitration awards) and international level (European and transnational legislation, decisions and model laws of international arbitrational institutions). Current research examines in details expressions of public policy and overriding mandatory rules of law as a part of public policy: embargo, trade restrictions, sanctions; sources of public policy: of national international, supra-national character and place of European public policy in this system. As the practical approach of arbitration institution is the main focus of this paper, the author, basing on international examples in case-law, explains how certain public policy can influence on arbitration award and its further execution – refusal in the arbitration proceeding, award's enforcement or setting aside the award. Moreover, present thesis underlines the importance of taking into account public policy and overriding mandatory rules of law by parties and arbitrator in the stage of choice of law and venue of arbitration and offers a possible solution for parties to secure arbitrability and enforcement of the award.