Lex mercatoria
  1. Tez No: 103717
  2. Yazar: FATMA ITIR BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELMA BAKTIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Uluslararası ticaret yapan kişileri ulusal hukuklarla bağlı tutmanın doğru olup olmadığı tartışılmalıdır. Bu kişilerin uyuşmazlıklarına kanunlar itilafı kurallarının uygulanması sonucunda bulunacak olan ulusal hukukların tarafların menfaatlerini karşılayacağı şüphelidir. Çünkü ulusal hukuklar uluslararası ticaretin gelişimini daha geriden takip etmektedirler. Tarihte tacirlerin kendi aralarındaki uyuşmazlıkların çözümü için tacir toplumuna (societas mercatorum) özgü örf ve adetlerden oluşan bir hukuk olan lex mercatoria yi uyguladıktan bilinmektedir. Bugün de ticaret hayatının ulusal hukuklardan farklı kendine özgü bir hukuka ihtiyacı olduğu kabul edilmektedir; çünkü ulusal hukuklar uluslararası ticaret yapan şahısların menfaatlerine tam olarak cevap vermemektedirler. Bu nedenle UNIDROIT 1994'te uluslararası ticari sözleşmelerin Prensiplerini yayınlamıştır. Bu Prensipler, Almanya'daki Münster Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan uluslarüstü hukuk merkezi CENTRAL'in yapmış olduğu araştırma sonuçlarına göre uluslararası ticarette giderek artan oranda başvurulan bir hukuktur. Bugün için lex mercatoria nın bir parçası olmasına rağmen gelecekte lex mercatoria nın tüm öğelerini içinde toplayarak lex mercatoria denilince aklan gelen kavram olacaktır. 21.06.2001 tarihinde yürürlüğe giren 4686 Sayılı Milletlerarası Tahkim Kanunu' nun 12. maddesinin C fıkrasında, 'hakem veya hakem kurulu, taraflar arasındaki sözleşme hükümlerine ve onların uyuşmazlığın esasına uygulanmak üzere seçtikleri hukuk kurallarına göre karar verir* hükmüne yer vermiştir. Yasada açıkça 'hukuk kuralları' ifadesinin kullanılmış olması herhangi bir tartışmaya yer vermeksizin UNIDROIT Prensiplerinin taraflarca uyuşmazlığa uygulanacak hukuk olarak seçilmesine izin verdiğini gösterir. Bu açıdan 4686 Sayılı Milletlerarası Tahkim Kanunu' nun çağdaş bir tercih yapmış olduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It has been discussed if it's fair to tide the merchants who make crossborder trade with the national laws. To apply the national laws by the use of the conflict of law rules may not be on the favour af the merchants. Because the national laws may not be fast enough to catch the development of the trade. We learned from the History that the merchants (societas mercatorum) had always special rules to apply to the disputes between eachother. The law which they applied was based on their customs and usages and was called lex mercatoria Today, it's also excepted that international commerce need it's spesific law which is different from the national laws. The reason is that; the national laws can't find adequate solutions to the disputes of the merchants which deals with international trade. For this reason, in 1994 UNIDROIT published 'The Principles of International Commercial Contracts'. The Transnational Law Institute CENTRAL at the University of Munster, in Germany made a research about these Principles. The result of this research showed that the Principles have been applied increasingly at the international commerce. Today the Principles are a part of Lex mercatoria, but in the future it's going to comprise the whole sources of the lex mercatoria in itself and be the only lex mercatoria of the future. Article 12 ( C) of the new Turkish Arbitration Act dated 21.06.2001; it says 'The arbitrator or the arbitrators would decide according to the agreement between the disputing parties and to the rules of law they choosed'. In this condition according to New Arbitration Act; it is possible to choose the UNIDROIT Principles to be applied to the disputes. Solely we can say that the New Arbitration Act selected a modern way. VI