45 yaş üstü erişkinlerde aspirin kullanımı, bilgi düzeyi ve tutumunun değerlendirilmesi
Evaluation ofaspirine use, information level and attitude in over 45 years old adults
  1. Tez No: 541519
  2. Yazar: YELDA ÇETİNKÜNAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEMET TAŞKIN EGİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Trombotik olayların engellenmesinde etkinliği kanıtlanmış ve uzun yıllardır kullanılmakta olan bir ilaç olan aspirin, koroner kalp hastalığı, kardiyovasküler hastalık morbidite ve mortalitesinde, özellikle miyokard enfarktüsü ve inmede önemli azalmalar sağlar. Yaptığımız çalışmada 45 yaş üstü erişkin hastaların aspirin kullanımı ile ilgili bilgi ve tutumlarının ortaya çıkarılması; bu şekilde doğru ilaç kullanımı, ilacın olası yan etkilerinden korunması ve komplikasyon durumunda erken müdahalede bulunulması için doğru yaklaşımlara katkıda bulunulması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya SBÜ Sağlık Bilimleri Üniveristesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği' ne 06/08/2018-06/10/2018 tarihleri arasında başvuran 45 yaş üstü her iki cinsiyetten çalışmaya katılmayı kabul eden, iletişim kurulabilen, hem primer hem sekonder korunma amacıyla en az 6 ay süreyle düzenli aspirin kullanmış kişiler dahil edilmiş, 45 yaş altı, iletişim kurulamayan hastalar, sağlık personeli olanlar, 6 aydan daha kısa süreyle aspirin kullananlar, aspirin kullanımı 6 aydan az olanlar çalışmaya alınmamıştır. Katılımcılara yönlendirilen çalışma formunda; sosyodemografik veriler ile kronik hastalık varlığı, ailede kardiyovasküler hastalık öyküsü, aspirin kullanımı durumu ve bilgi düzeyini değerlendiren sorular yer almıştır.. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı. Bağımsız iki grup karşılaştırmaları Mann Whitney U testi ile yapıldı. Bağımsız gruplarda oranlar Ki Kare Analizi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Aspirin is a drug that has been proven to be effective in the prevention of thrombotic events and has been used for many years. Aspirin provides significant reductions in cardiovascular disease morbidity and mortality in coronary heart disease, especially myocardial infarction and stroke. In our study, we aimed to reveal the knowledge and attitudes of adult patients over 45 years of age using Aspirin; In this way, proper drug use, protection against possible side effects of the drug and early intervention in case of complications are aimed. MATERIALS AND METHODS: Patients of both sexes aged> 45 years were enrolled in the Family Medicine Outpatient Clinic of Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between 06/08/ 2018-06 /10/2018. The study included individuals aged 45 years and over, both sexes, who accepted to participate in the study, who could be contacted, and who used regular aspirin for at least 6 months for both primary and secondary prevention. Patients under 45 years of age, patients who could not communicate, those with health care, those who used aspirin for less than 6 months, and those who were not regular for aspirin were excluded. In the working form directed to the participants; age, gender, marital status, education level, socio demographic characteristics, presence of chronic diseases, family history of cardiovascular disease, aspirin use status and knowledge level were evaluated. Two independent comparisons were made by Mann Whitney U test. The rates of independent groups were compared with Chi-Square Analysis.