S.B.Ü Şişli Hamidiye Etfal S.U.A.M Aile Hekimliği Kliniğine başvuran fazla kilolu adölesanlarda metabolik sendrom sıklığı ile ilişkili risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the prevalence of metabolic syndrome and related risk factors in overweight adolescents
- Tez No: 541518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Giriş-amaç 5-19 yaş arası 340 milyonun üzerinde fazla kilolu veya obez olduğu bildirilmiştir. Çocukluk çağı ve adölesan dönemde başlayan obezite, kardiyovasküler hastalıklara zemin hazırlamakta ve aterosklerotik sürecin hızlanmasına neden olmaktadır. Çalışmamızın birinci amacı fazla kilolu ve obez adölesanlarda obeziteye neden olabilecek potansiyel risk faktörlerini araştırmaktır. İkinci amacımız ise antropometrik ölçümler ve laboratuvar parametreleri ile metabolik sendrom (MetS) sıklığını ve kardiyovasküler risk faktörlerini değerlendirmektir. Materyal- method Çalışmaya S.B.Ü. Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine 15.01.2018 – 15.04.2018 tarihleri arasında herhangi bir sebeple başvuran 11≤ x ≤18 yaş arası, çalışmaya katılmayı kendisi ve yasal temsilcisi kabul eden fazla kilolu veya obez olan 150 adölesan dahil edildi. Tarafımızdan hazırlanan sosyodemografik verilerin yanısıra obezite risk faktörlerini, fizik muayene bulgularını, MetS kriterlerini ve kardiyovasküler risk faktörlerini kapsayan sorulardan oluşan anket yüzyüze sorgulandı.
Özet (Çeviri)
It is reported that there are more than 340 million people who are either overweight or obese aged between 5-19. Obesity starting at childhood and adolescence leads up to cardiovascular diseases and hastens the atherosclerotic process. The first aim of our study is to research the potential risk factors in overwieght or obese adolescents that may casue obesity. The second aim we have is to evaluate the metabolic syndrome (MetS) frequency and cardiovascular risk factors with anthropometric measurements and labratory parameters. Materials and Methods 150 adolescents aged between 11≤ x ≤18 that went to applied S.B.U. Sisli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Family Practice Policlinics between 15.01.2018 and 15.04.2018 with various medical reasons who accepted to take part in the research either directly or through their legal representatives were included in the research. Besides sociodemographic data prepared by us, the survey consisting of questions regarding obesity risk factors, physical examination findings, MetS criteria and cardiovascular risk factors was applied personally face to face.