Flor(F) katkılı ZnO ince filmlerin büyütülmesi, karakterizasyonu ve güneş pili potansiyeli
Growth and charachterization of F doped ZnO thin films and their solar cell potential
- Tez No: 541554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, %1, %2 ve %3 (%at.) oranlarında Flor (F) katkılı (ZnO:F) ve katkısız Çinko Oksit ince filmler cam ve p-Si üzerine kimyasal püskürtme yöntemi ile büyütüldü. Elektriksel ölçümler için Au (Altın) ve Al (Alüminyum) kontaklar termal buharlaştırma yöntemi ile yapılıp F katkı miktarına göre Au/ZnO:F/p-Si/Al aygıtları üretildi. Aygıtların I-V (akım – gerilim) ölçümleri kullanılarak idealite faktörü (n), engel yüksekliği (Φ) ve seri direnç (Rs) değerleri hesaplandı. Bu temel diyot parametrelerini doğrulamak için Cheung metodu ile de hesaplamalar yapıldı. Ölçümler katkı oranına göre karanlık ve aydınlık ortamda tekrarlandı. Karanlıkta yapılan ölçümlerde idealite faktörü (n) 2,94 bulundu ve F katkı oranı artıkça 2,78 kadar düşmüştür. Aydınlıkta yapılan ölçümlerde ise bu değer 2,73'e kadar geriledi. Karanlık ve aydınlık ortamda yapılan ölçümler Ln(I)-V grafiğinde kıyaslandığında aygıtlarda fotofoltaik etki görüldü. Yapılan XRD analizi ile bazı yapısal parametreler hesaplandı ve filmlerin hegzagonal wurtzite kristal yapıya sahip olduğu tespit edildi. AFM ve SEM analizleri ile filmlerin yüzey morfolojisi hakkında bilgi edinildi Optik ölçüm ile ince filmlerin bant aralıkları 3,28 – 3,24 eV arasında bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, the thin films that consist of Zinc Oxide (ZnO:F) with and without addition of Flor (F) at rates of 1%, 2% and 3% (at%) was grown on glass and p-Si with chemical spraying method. Au (Gold) and Al (Aluminum) contacts were made by thermal evaporation method for electrical measurements and Au/ZnO:F/p-Si/Al devices were fabricated according to the amount of F contain. The ideality factor (n) and barrier height (Φ) and series resistance (Rs) were calculated using current - voltage (I - V) measurements. Cheung method was used to calculate these main diode parameters. Measurements were repeated in dark and light conditions according doping rate. In the measurements made in the dark, the ideality factor (n) was found to be 2,94 and F additive ratio decreased by 2,78. In the measurements made in the light, this value decreased to 2,73. The measurements made in the dark and in the bright environment showed a photovoltaic effect on the devices when compared in the ln (I) vs.V graph. Some structural parameters were calculated by XRD analysis and it was determined that the films had hexagonal wurtzite crystal structure. AFM and SEM analyzes were used to obtain information about surface morphology of the films. With optical measurements, the band gap of ZnO thin films was found to be between 3,28 and 3,24 eV.