Thomas-fermi atom modeli ve ağır iyonların elektronik enerji kaybı hesaplamaları
- Tez No: 11213
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada ağır iyonların elektronik enerji kaybı hesap lamaları yapıldı. Hesaplamalarda Bethe ifadesindeki gelen iyon ve durdurucu ortamın yükü yerine etkin yükler alındı. Uyarma ve iyonlaştırma potansiyeli için ise etkin uyarma ve iyonlaştırma potansiyelleri kullanıldı. Etkin yük ve etkin uyarma iyonlaştırma potansiyeli Thomas-Fermi Modeline göre hesaplandı. Enerji aktarımı için Bohr sıyırma Ölçütü b'nin, gelen iyon ve hedefin cinsine bağlı olduğu varsayıldı. Oksijen, klor, alüminyum ve flor iyonlarının karbon, alüminyum, nikel, gümüş ve altın hedef üzerindeki elek tronik enerji kaybı hesaplamaları yapıldı. Hesaplamalar diğer teorik çalışmalarla ve deneysel sonuçlarla karşılaştırılarak ara ve yüksek enerji bölgelerinde deney sonuçlarıyla % 5-10 arasında daha iyi uyduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this work, electronic energy losses of heavy ions are calculated. In the calculations, instead of the charge of the retarding medium which was considered in Bethe's calculations, the effective charges of the incoming and target were taken into account. For exitation and ionization potentials, effective exitation and ionization potentials were used. The effective charges and effective exitation and ionization potentials were calculated by means of Thomas-Fermi model. It was assumed that the Bohr stripping criterion b for energy transfer was dependent on the type of the target and incoming ions. Electronic energy loss calculations in the goiden, aluminium, nickel, silver targets of oxygen, chlorine, aluminium and flour ions were done, The calculations, comparing with theoric studies and experimental results, with the experimental results on the intermediate and high energy ranges between 5-10 *A have been seen more agreement.