Liken planopilaris ve diskoid lupus eritematozusta merkel hücre sayısı ile derideki dağılımının ve cd200 ekspresyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of merkel cell number and distribution and cd200 expression in lichen planopilaris and discoid lupuserythematosus
  1. Tez No: 541570
  2. Yazar: ECE ERBAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN KARADUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Liken planopilaris (LPP) ve diskoid lupus eritematozus (DLE), primer skatrisyel alopesiye neden olan hastalıklardır. Bu hastalıkların patogenezinde folikülün“bulge”bölgesindeki immün ayrıcalığın bozulmasının agresif immün yanıta neden olabileceği düşünülmektedir. CD200, transmembran bir protein olup CD200 reseptörüne bağlanınca immün toleransı destekler ve kıl folikülünde“bulge”bölgesindeimmün ayrıcalıklı bir ortam oluşturur. Merkel hücreleri kıl folikülünün dış kök kılıfında yer alırlar ve immün yanıtta rol oynayabilecekleri düşünülmektedir.Bu çalışmada derinin inflamatuvar hastalıklarında Merkel hücresinin orkestra şefi gibi merkezi bir rol oynadığı hipotezinden yola çıkılarak, LPP ve DLE'da Merkel hücre sayısı ve dağılımı (CK20 immünhistokimyasa boyamasıyla) ile CD200 ekspresyonuna kontrol grubuyla karşılaştırmalı olarak bakıldı. DLE grubuna 31, LPP grubuna 60, kontrol grubuna 28 olmak üzere toplam 119 olgu çalışmaya dahil edildi. İmmünhistokimyasal incelemelerde epidermal Merkel hücre sayısı bakımından gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu. Foliküler Merkel hücre sayısı, toplam Merkel hücre sayısı (epidermal+foliküler), ortalama foliküler Merkel hücre sayısı (foliküler Merkel hücre sayısı/folikül sayısı)vaka gruplarında (DLE ve LPP) kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı olarak daha azdı. Vaka gruplarında CD200 ekspresyonunun da istatistiksel anlamlı olarak daha az olduğu görüldü.CD200(-) olan olgularda, (+) olanlara göre foliküler Merkel hücre sayısının ve toplam Merkel hücre sayısının istatistiksel anlamlı olarak daha az olduğu saptandı. Sonuç olarakbulgularMerkel hücreleri ile CD200 molekülünün ilişkisini ve Merkel hücrelerindeki azalmanın immün yanıt üzerine etkisini destekler nitelikteydi. Kısıtlılıklarına rağmen çalışmamız skatrisyel alopesilerde Merkel hücrelerinin rolünü inceleyen ilk araştırmadır. Ancak bu konuda yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Lichen planopilaris (LPP) and discoid lupus erythematosus (DLE) are diseases that cause primary cicatricial alopecia.In pathogenesis of these diseases, deterioration of immune privilege in the bulge region of the follicle may cause an aggressive immune response. CD200 is a transmembrane protein that binds to CD200 receptor and promotes immune tolerance and creates an immune-privileged environment in the“bulge”region of hair follicle. Merkel cells are located in the outer root sheat of hair follicle and are thought to play a role in immune response.In this study, based on hypothesis that Merkel cells play a central role in inflammatory diseases of the skin, number and distribution of Merkel cells in the LPP and DLE (staining with CK20 immunohistochemistry) and CD200 expression were compared with control group. A total of 119 patients were included in thestudy, 31 in DLE group, 60 in LPP group and 28 in control group. In immunohistochemical examinations, there was no significant difference between groups in terms of epidermal Merkel cell number. Number of follicular Merkel cells, total Merkel cells (epidermal + follicular), mean follicular Merkel cells (follicular Merkel cell number / follicle number) were significantly lower in case groups (DLE and LPP) compared to control group.CD200 expression was also significantly lower in the case groups.In CD200 (-) cases, follicular Merkel cell numberand total Merkel cellnumber were found to be significantly lower than CD200 (+) cases. In conclusion, findings supported relationship between Merkel cells and CD200 molecule and effect of Merkel cells on immune response.Despite its limitations, our study was first to examine role of Merkel cells in cicatricial alopecia. However, new studies are needed.