Saçlı derideki psoriyazis, seboreik ekzema, liken pilanopilaris, diskoid lupus eritematozus lezyonlarının ayırıcı tanısında ve şiddetinin değerlendirilmesinde dermoskopinin yeri ve önemi
Dermoscopic findings in scalp lesions of psoriasis, seborrheic eczema, lichen planopilaris, discoid lupus erythematosus and assesment of its value for differantial diagnosis and disease severity
  1. Tez No: 435797
  2. Yazar: MERVE KAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL FETİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dermoskopi temel olarak melanositik ve melanositik olmayan pigmente lezyonların değerlendirilmesi ve melanom erken tanısında kullanılmaktadır. Girişimsel olmayan bir yöntem olması nedeniyle klinik kullanımı oldukça yaygınlaşmakta olup son çalışmalarda pigmente olmayan lezyonlarda, çeşitli inflamatuar dermatozlarda, saç ve saçlı deri hastalıklarında da tanısal önem taşımaktadır. Saçlı deri dermoskopisi aynı zamanda trikoskopi olarak isimlendirilmektedir. Trikoskopik inceleme, klinik veya histopatolojik olarak net ayrımı yapılamayan dermatozlarda ayırıcı tanı açısından yarar sağlamaktadır. Bizim çalışmamızda saçlı deride yerleşen psoriyazis, seboreik ekzema, liken pilanopilaris, diskoid lupus eritematozus lezyonlarının ayırıcı tanısında dermoskopik özelliklerin tanımlanması ve bu bulguların aktivite-şiddet skorları ile ilişkisinin tanımlanması amaçlanmıştır. Çalışmaya 24 psoriyazis, 20 seboreik ekzema, 17 LPP, 14 DLE hastası alınmış ve lezyonlu alanlara kontakt polarize olmayan digital dermoskop ile x30-40'lık büyütmede çekimler yapılmıştır. Her olgu için hastalığa özgü daha önce literatürde tanımlanmış olan alan şiddet veya aktivite indeksleri kullanılarak ilgili skorlar hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Dermoscopy is mainly used in the early diagnosis of melanoma and evaluation of the melanocytic and non-melanocytic lesions. Because of that dermoscopy is a non-invasive technique its usage of daily clinical practice is increasing and recent studies have shown that it also gives valuable informations for diagnosis of non-pigmente lesions, varies of inflammatory dermatoses, hair and scalp disorders. Tricoscopy provides benefits for differantial diagnosis of dermatoses that can not be distinguished clinically and histopathologically. In this study we aimed to describe dermoscopic features for differantial diagnosis of scalp lesions of psoriasis, seborrheic eczema, lichen planopilaris, discoid lupus erythematosus and to determine the relations between this features and disease activity-severity scores. In this study there were 24 psoriasis, 20 seborrheic eczema, 17 lichen planopilaris, 14 discoid lupus erythematosus patients. All the patient's scalp lesions were evaluated with contact non-polarized digital dermoscop and images recorded at x30-40 magnification. For every patient we calculated the severity or activity scores that had been previously described at the literature.