Alopesili hastalarda dermatoskopik bulguların incelenmesi
Examination of dermatoscopic findings in patients with alopecia
- Tez No: 519122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ CANPOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada saç dökülmesine yol açan non-skatrisyel ve skatrisyel alopesilerin dermatoskopik bulgularının incelenmesi ve tanıda yardımcı olacak bulguların saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Dermatoloji kliniğine başvuran 213 alopesi hastası çalışmaya dahil edildi. Dermatoskopik incelemeleri yapıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların adı-soyadı, yaşı, cinsiyeti, lezyonların lokalizasyonları, çapları, sayıları, hastalık süreleri, aile öyküleri, önceki aldığı tedaviler ve klinik ve dermatoskopik özellikleri ayrıntılı olarak kaydedildi. Bulgular Çalışmaya 213 alopesi hastası dahil edildi. 70 tane alopesi areata, 55 tane androgenetik alopesi, 57 tane telogen efflivium, 5 tane traksiyon alopesi, 7 tane tinea kapitis, 4 tane liken planopilaris, 3 tane diskoid lupus eritematozus, 8 tane follikülitis dekalvans ve 4 tane Brocq'un psödopeladı hastası çalışmada incelendi. 213 hastanın 107'si kadın, 106'sı erkekti. En düşük yaş ortalaması 7,7 ile tinea kapitis hastalarında iken en yüksek ortalama 58,6 ile diskoid lupus eritematozus hastalarında idi. Aile öykülerine bakıldığında en fazla pozitiflik androgenetik alopesili hastalarda görülürken, alopesi areatalı hastalarda aile öyküsü pozitifliği nadir saptanmıştır. 70 alopesi areata hastasının 44'ünde siyah nokta, 41'inde kısa vellüs saç, 35'inde siyah nokta, 33'ünde sarı nokta, 31'inde ünlem işareti-incelen saç, 8'inde soru işareti-kıvrık saç, 7'sinde minyatürizasyon, 3 hastada trikoptilozis, 1'er hastada da püstül, perifolliküler eritem ve bal peteği pigment paterni izlendi. İncelediğimiz 55 tane androgenetik alopesi hastalarının 39'unda saç çapı farklılığı, 20'sinde minyatürizasyon, 8'inde peripilar işaret, 7'sinde sarı nokta, 6'sında bal peteği pigment paterni izlendi. 14 androgenetik alopesi hastasında ise dermatoskopik bulgu saptanmadı. Çalışmamızda 57 tane telogen efflivium hastası değerlendirildi. 36'sında dermatoskopik bulgu saptanmazken, 18'sinde saç yoğunluğunda azalma, 5 tanesinde sarı nokta, 1 hastada da boş follikül izlendi. 5 traksiyon alopesi hastasının 3'ünde sarı nokta ve keratin silendir, 2'sinde kırık saç ve skatrize beyaz yamalar, 1'er kez de siyah nokta, saç çapı farklılığı, minyatürizasyon, peripilar işaret ve perifolliküler eritem izlenmiştir. 4 liken planopilaris hastasının 3'ünde follikül ağzı yokluğu ve skatrize beyaz yamalar, 2'sinde peripilar skuam, 1'er kez de perifolliküler eritem, kısa vellüs saç ve ünlem işareti-incelen saç izlenmiştir. 3 diskoid lupus eritematozus hastasının 2'sinde follikül ağzı yokluğu, peripilar skuam, keratotik tıkaç izlenirken, 1'er kez de skatrize beyaz yamalar, büyük sarı nokta, kalın dallanan damarlar, folliküler kırmızı noktalar ve tutam saç bulgusu izlenmiştir. Çalışmamızdaki 8 follikülitis dekalvanslı hastanın 7'sinde tutam saç ve perifolliküler kalın skuam, 4'ünde püstül, 3'ünde de follikül ağzı yokluğu ve skatrize beyaz yamalar izlendi. 1 follikülitis dekalvans hastasında ise perifolliküler eritem izlendi. 4 tane Brocq'un psödopeladı hastasının hepsinde perifolliküler eritem, follikül ağzı yokluğu ve peripilar skuam izlendi. 2'şer hastada tutam saç ve skatrize beyaz yamalar izlenmiş olup 1'inde de perifolliküler kırmızı noktalar izlenmiştir Sonuç Skatrisyel olmayan ve skatrisyel alopesilerdeki dermatokopik bulgular literatüre uygun olarak izlenmiştir. Farklı bir bulguya rastlanmamıştır. Bu bulgular eşliğinde dermatoskopinin alopesilerin tanı ve ayırıcı tanısında yardımcı olacağını düşünmekteyiz. Kısa özet Skatrisyel olmayan ve skatrisyel alopesilerdeki dermatokopik bulgular literatüre uygun olarak izlenmiştir. Farklı bir bulguya rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective The aim of this study was to investigate the dermatoscopic findings of non-cicatricial and cicatricial alopecia causing hair loss and to determine the findings that would assist in the diagnosis. Materials and Methods A total of 213 patients with alopecia who admitted to the dermatology clinic were included in the study. Dermatoscopic examinations were performed. Name, age, sex, lesions' localization, diameter, number, disease duration, family history, previous treatment and clinical and dermatoscopic features of the patients included in the study were recorded in detail. Results 213 patients with alopecia were included in the study. 70 alopecia areata, 55 androgenetic alopecia, 57 telogen efflivium, 5 traction alopecia, 7 tinea capitis, 4 lichen planopilaris, 3 discoid lupus erythematosus, 8 folliculitis decalvans and 4 pseudopelad of Brocq patients were studied. Of the 213 patients, 107 were female and 106 were male. The lowest mean age was 7.7 in patients with tinea capitis and the highest in patients with discoid lupus erythematosus 58.6. Family history of patients with androgenetic alopecia was the most positive positivity, family history of patients with alopecia areata positivity was rare. Of the 70 alopecia areata patients, 44 had black dots, 41 had short vellus hair, 35 had black dots, 33 had yellow dots, 31 had exclamation marks, 8 had circle hair, 7 had miniaturization. Tricoptilosis in 3 patients, pustule, perifollicular erythema and honeycomb pigment pattern in 1 patient were observed. Of the 55 androgenetic alopecia patients we examined, 39 had hair hair diameter diversity, 20 had miniaturization, 8 had peripilar sign, 7 had yellow dots, 6 had honeycomb pigment pattern. There were no dermatoscopic findings in 14 patients with androgenetic alopecia. In our study, 57 patients with telogen efflivium were evaluated. Dermatoscopic findings were not detected in 36 patients, but there was a decrease in hair density in 18 patients, yellow dots in 5 patients and empty follicles in 1 patient. 3 of the 5 traction alopecia patients had yellow dots and hair casts, 2 of them had broken hair and cicatricial white patches, 1 time black spot, hair diameter difference, miniaturization, peripilar sign and perifollicular erythema were observed. In 3 of the lichen planopilaris patients, 3 had absence of follicular opening and cicatrized white patches, 2 had peripilar casts, 1 had perifollicular erythema, short vellus hair and exclamation mark hair. In 2 of the patients with discoid lupus erythematosus, absence of follicle opening, peripilar casts, keratotic plug was observed and 1 each time cicatricial white patches, large yellow dots, enlarged branching vessels, follicular red spots and tuft hair were observed. In our study, 7 of 8 patients had tufted hair and perifollicular thick scales, 4 of them had pustule, 3 of them had absence follicular opening and cicatricial white patches. 1 folliculitis decalvans patient showed perifollicular erythema. Perifollicular erythema, absence of follicular opening and peripilar scales were observed in all pseudopelade of Brocq patients. Tufted hairs and cicatricial white patches were observed in 2 patients and perifollicular red spots were observed in 1 patient. Conclusion Dermatoscopic findings in non-cicatricial and cicatricial alopecia were monitored according to the literature. No other findings were found. With these findings, we believe that dermatoscopy will help in the diagnosis and differential diagnosis of alopecia. Short conclusion Dermatoscopic findings in non-cicatricial and cicatricial alopecia were monitored according to the literature. No other findings were found.