Acil serviste pulmoner emboli şüphesi ile toraks bt anjio çekilen hastalar üzerinde years kriterlerinin tanı koymada etkinliğinin incelenmesi ve wells kriterlerinin etkinliği ile karşılaştırılması
Analysis of ability of years criteria to diagnose patients with pulmonary embolus in emergency room WHO had A thorax CT angiography scan and its comparison to wells criteria
- Tez No: 541627
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İKİZCELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Pulmoner tromboemboli sık karşılaşılan, mortalitesi ve morbiditesi yüksek bir hastalıktır. PTE tanısı nonspesifiktir ve toraks BT anjiografi ülkemizde sık kullandığımız bir tanı yöntemidir. Ancak toraks BT anjiografinin gereksiz kullanımı, hastaları gereksiz radyasyona maruz bırakmakta ve kontrast nefropatisine yol açabilmektedir. Bu çalışmada acil serviste pulmoner emboliden şüphelendiğimiz hastalar üzerinde Years ve Wells algoritmalarının etkinliğini inceleyip karşılaştırarak, PTE şüphesi olan hastaların acil servislerde yönetiminin doğru ve hızlı yapılmasına katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Acil Servisine 01.03.2018-01.09.2018 tarihleri arasında başvuran, pulmoner emboliden şüphelenilen hastaların Years ve Wells algoritmalarına göre skorlaması yapılarak, en az bir algoritmaya göre toraks BT anjiografi çekilmesi önerilen hastalar üzerinde prospektif olarak yapılmıştır. Bu hastaların Years ve Wells algoritmalarına göre puanları, d-dimer değerleri ve toraks BT anjiografi sonuçları değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların % 55.74'ü erkek, % 44.26'sı kadınlardan oluşmaktadır. Hastaların yaş ortalaması 59.77±16.07 yıldır. En sık komorbidite % 44.26 ile malignitelerdir. Emboli saptanan ve saptanmayan grupların d-dimer değerleri arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Wells algoritmasına göre PTE olası ve PTE olası olmayan hastaların d-dimer değerleri arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Years algoritmasının sensitivitesi % 93.75, spesifitesi % 24.44 olarak tespit edilmiştir. Pozitif prediktif değer % 30.61, negatif prediktif değer % 91.66 olarak hesaplanmıştır. Wells algoritmasının sentitivitesi % 62.50, spesifitesi % 80 olarak hesaplanmıştır. Pozitif prediktif değer % 52.63, negatif prediktif değer % 85.71 olarak tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışmada elde edilen bulgulara göre, tanı koymada en spesifik Wells algoritması, en sensitif Years algoritmasıdır.
Özet (Çeviri)
Background: Pulmonary thromboembolism is a common disease with a high morbidity and mortality. It is the responsibility of emergency room doctors to manage these patients effectively and rapidly. Preliminary diagnosis of PTE is non-specific and thorax ct angiography is a common method in the diagnosis of the disease in our country. However, unnecessary use of thorax CT, so patients get exposed to unnecessary radiation and can cause contrast nephropathy. In this study of ours, we compare the effectiveness of Years and well algorithms in patients who had a preliminary diagnosis pulmonary embolus in our emergency room and aimed to contribute to well management and quick diagnosis of these patients in emergency rooms. Materials and methods: This study was run in patients who had a preliminary diagnosis of pulmonary embolus by evaluating patients with Wells and Years algorithms in Emergency Room of Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty between 01.03.18- 01.09.18 and patients who had a Thorax CT angiography scan prospectively depending on recommendation of at least one algorithm. These patients were evaluated with their Years and Wells scores, D-dimer values and Thorax CT angiography results. Results: Patients are composed of 55.74% males and 44.26% females. Mean age of patients were 59.77± 16.07. The most common comobidity is malignancy with the rate of 44.26%. It is detected that there is a significant difference between patients' scores on Well algorithm who had an embolus and who didn't have. A significant difference was not detected on D-Dimer values between patient groups with and without a pulmonary embolus. A significant difference was not detected in D-dimer values in patients whose diagnosis was likely to be pulmonary embolism or unlikely on Wells algorithm. The sensivity and specificity of Years algorithm was found to be 93.75% and 24.44%, respectively. Positive predictive values and negative predictive values were found to be 30.61% and 91.66, respectively. The sensitivity and specificity values of Wells algorithm were found to be 62.50% and 80%, respectively. Positive predictive value and negative predictive value were found to be 52.63% and 85.71%, respectively. Conclusion: According to the results of the study, the most specific in diagnosis is Wells criteria and the most sensitive is Years algorithm.