Bel ağrısı olan ve olmayan öğretmenlerde çalışma postürünün ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Comparison of working posture and quality of life in teachers with and without low back pain
  1. Tez No: 541628
  2. Yazar: ÖZGE DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYDA TOPRAK ÇELENAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmamız bel ağrısı olan ve olmayan öğretmenlerde çalışma postürünün ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya toplam 153 öğretmen alındı. Öğretmenler bel ağrısı olan (Bel Ağrısı Grubu, n:80) ve olmayan (Kontrol Grubu, n:73) olarak iki gruba ayrıldı. Öğretmenlerin demografik bilgileri kaydedildi. Bel ağrısı olan öğretmenlerin ağrı değerlendirmesinde vücut diyagramı ve Görsel Analog Skalası (GAS) kullanıldı. Çalışmaya alınantüm öğretmenlerin çalışma koşulları sorgulandı, çalışma postürleri Hızlı Tüm Vücut Değerlendirmesi (HTVD) yöntemi ile ve yaşam kaliteleri Kısa Form-36 (KF-36) anketi ile değerlendirildi. Grupların demografik özellikleri (yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut kütle indeksi, cinsiyet) benzerdi (p>0.05). Bel ağrısı olan öğretmenlerde orta şiddette bel ağrısı (5.41±1.43 cm) olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Our study was aimed to compare working posture and quality of life in teachers with and without low back pain. A total of 153 teachers were included in the study. The teachers with(Low back pain group, n:80) and without low back pain (Control group, n:73) were divided into two groups. Demographic data of teachers was recorded. Body diagram and Visual Analogue Scale (VAS) in pain assessment of teachers with low back painwere used. The working conditions of all the teachers included in the study were questioned, the working postures with Rapid Entire Body Assessment (REBA) method and the quality of life with Short Form-36 (SF-36) questionnaire were assessed. Demographic characteristics (age, height, body weight, body mass index, gender) of the groups were similar (p>0.05). It was seen that teachers with low back pain had moderate low back pain (5.41 ± 1.43 cm). There was a significant difference between school level and working style in teachers with low back pain compared to those without low back pain (p0.05).