Acil servise atipik semptomlarla başvuran hastalarda pulmoner emboli skorlarının pulmoner emboli tanısındaki değerliliği
The value of pulmonary embolism scores in the diagnosis of pulmonary embolism in patients with atypic symptoms
- Tez No: 641479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç Acil servise senkop, hemoptizi, veya göğüs ağrısı şikayetleri ile başvuran PE tanısı alan ve almayan hastalarda, Well's, revize Cenevre ve YEARS skorlarının, son tanı ile ilişkisinin değerlendirilmesi; bu şikayetler ile acil servise başvuran hastalarda Well's, revize Cenevre ve YEARS skorlarının son tanıyı tahmin etme gücünün araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod prospektif gözlemsel çalışması olarak dizayn edilen çalışmaya, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi Erişkin Acil Servisine 10.01.2020 – 10.05.2020 tarihleri arasında; 18 yaş ve üstü göğsü ağrısı, nefes darlğı, baylma, çarpıntı ve hemoptizi başvur şikayetleri ile gelen ve pulmoner emboli tanısı şüphelenen toplam 115 hasta alındı. genel durumu, öyküsü, vital bulguları, fizik muayene bulguları, labratuar bulguları, kan gazı bulguları, D-Dimer bulguları, toraks BT sonuçları, hastaların son tanıları,Well's, revize Cenevre ve YEARS skorlarının hesaplanandı ve olgu formuna kayıt edildi. Bulgular Çalışmaya alınan 115 hastanın, 58(%50.4) pulmoner emboli tespit edilirken, 57(%49,6) pulmoner emboli tespit edilmedi. yaş ortalaması 62.4±17.835(20-89) idi, 66'sı (57%.4) kadın cinsiyet idi. PTE tanılı hastalar'ın 33'ü (%56,9) kadın, 25'i (%43,1) erkek iken, PTE olmayan hastalar'ın 24'ü (%42,1) kadın, 33'ü (%57,9) erkek cinsiyeti bulunup anlamlı ilişkisi görülmedi. Çalışmaya alınan 115 hastanın başvuru şikayetleri ; 61'inde (%53) nefes darlığı, 18'inde (%15,7) göğüs ağrısı, 22'sinde (%19,1) bayılma (senkop) ve Kardiyak arrest 4(%6,9) bulundu, kardiyak arrest hariç, başvur şikayetleri PTE tanısı ile anlamlı ilişkisi görülmedi (p: 0,044). sağ kalp genişlemesi (p: 0,03) ilişkisi bulunmuştur. revize Cenevre klinik olasılık skorlaması puanı ile nefes darlğı ile (p: 0,004, t: 2,938) pozitif ilişkisi saptandı, sensitivite % 32,76, spesifite %85,96 bulundu (%95 CI 0,563-0,744) , aynı zamanda Wells skorlama puanı PTE son tanısı ile anlamlı ilişkisi saptandı (p: 0,025, z: -2,243) (%95 GA 0,520-0,705). Sonuç 1. PTE şüphesi olan hastalarda başvuru şikayetlerinin PTE tahmin etmede birbirine üstünlüğü yoktur, başvuru şikayetlerinin PTE'nin tanısını öngörmede kullanışlı değildir. 2. Well's skorunun PE tanısını tahmin etme gücünün sensitivitesi % 32,76, spesifitesi %85,96 olarak bulundu. PTE tanısında tahmin etmede diğer skorlardan (revize Cenevre ve YEARS) daha kullanışlıdır. 3. Revize Cenevre skoru Nefes darlığı başvuru şikayeti ile anlamlı ilişkisi mevcut olup, sensitivite % 55,74, spesifite %68,52 bulundu. Nefes darlığı şikayetiyle başvuran hastalarda revize Cenevre skoru PTE ayret etmede kullanılması önerilir. 4. Revize Cenevre ve YEARS skorlarının pulmoner emboli tanısı ile anlamlı ilişkisi bulunamadı. 5. Ekokardiyografide bulunan sağ ventrikül genişlemesi, PTE tanısı ile anlamlı olarak ilişkilidir , PTE şüphesi olan hastalarda yatak başı ekokardiyografi yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE VALUE OF PULMONARY EMBOLISM SCORES IN THE DIAGNOSIS OF PULMONARY EMBOLISM IN PATIENTS WITH ATYPIC SYMPTOMS Objective This study was aiming to evaluate the prediction of the Well's, revized Geneva and YEARS critiria in patients admetted to emergency department with dypsnea, syncope, chest pain, hemoptysis and palpitations, and assessment of discriminatory power of the three scores between pulmonary embolism diagnosed and non-diagnosed patiens and their relation to presented complaint. Material and method The study was designed s a prospective observational study. 115 patient enrolled in this study were admitted or applied to Sadi Konuk Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic between 10.01.2020 to 10.05.2020, aging 18 years old and above, with a presentation complaint of dypsnea, syncope, chest pain, hemoptysis and palpitations. Medical history, vital signs, physical examination, d-dimer and arterial bood gas laboratory results, CTPA results, final diagnoses, and Well's, revized Geneva and YEARS critiria scores was documented. Outcome and results Of a total 115 patient enrolled in, 58 (50.4%) was diagnosed with PTE. Mean age was 62.4±17.835(20-89), and 66 (57.4%) were female. PTE diagnosed patients were 33(56.9%) female, and 25 (43.1%) were male, with no significant relation of gender with PTE positive diagnosis. As a presentation, from the 115 patients, 61 (53%) presented with dyspnea, 18 (15.7%) with chest pain, 22 (19.1%) with syncope, and 4 (6.9%) with cardiac arrest. Except for viii cardiac arrest (which had a significant relation with PTE , p: 0.004) no other presentation had a significant relation with PTE positive diagnosis. Patients with right ventricular dysfucntion on bedside ECO had a significant relation with PTE diagnosis (p: 0.03). Revised Geneva score had direct relation with dyspnea (p: 0.004) and a sensitivity and specificity of 55.74% and 68.52 % (95% CI 56.3 – 74.4%). İn the same time, Well's score had a significance (p: 0.025) with the PTE diagnosis, sensitivity and specificity 32.76% and 85.96% (95% CI 52 -70.5%). Conclusion In PTE suspected patients, presenting complaint have no superiority on each other in predicting PTE, and are not useful in diagnosing PTE. Well's score had a sensitivity and specificity 32.76% and 85.96% (95% CI 52 -70.5%) in diagnosing PTE. It is more valuable in diagnosing PTE than revised Geneva and YEARS criteria. Revised Geneva score had a sensitivity and specificity of 55.74% and 68.52 % (95% CI 56.3 – 74.4%) in dyspnic patients. it's recommended to be used to predict PTE in patients presenting with dyspnea. There was no significant relation found between revised Geneva and YEARS scores and the diagnosis of pulmonary embolism. Patients with right ventricular dysfucntion on bedside ECO had a significant relation with PTE diagnosis. Bedside ECO is recommended in PTE suspected patients.