Evaluation of the performance of ıp-10 assay for the diagnosis of latent tuberculosis infection
Latent tüberküloz enfeksiyonu tanisinda ip-10 testinin performansinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 541629
  2. Yazar: ASMA SALEH ALİ SALEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KAYA KÖKSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Interferon gamma salınım testleri (IGST) hücresel bağışıklık bazlı testler olup, Mycobacterium tuberculosis'e spesifik antijenlerine karşı oluşan IFN-γ yanıtını ölçerler. IGST'ler tüberkülin deri testi ile karşılaştırıldığında özgüllük açısından farklı şekilde ileride olmasına karşın, duyarlılık açısından üstün olduklarını söylemek zordur. İnterferon-γ ile indüklenebilir protein (IP)-10, isminden de anlaşıldığı gibi, her enflamatuvar reaksiyonda IFN-γ'ya paralel olarak artar, bu da onu IFN-γ'ya potansiyel olarak alternatif bir kemokin yapar. Bu çalışmada, IP-10 salinim testlerinin (IPST) latent tüberküloz tanısı icin duyarlık ve özgüllüğünü saptanması hedeflendi. Bu amaçla, 84 adet mikrobiyolojik olarak onaylı, yeni aktif tüberküloz hastası ve 57 adet tüberküloz dışı solonum yolları hastalığı olan hastadan oluşan bir çalışma popülasyonu oluşturuldu. Bütün hastaların 17 yaşından büyük ve immunokompetan olmalarına dikkat edildi. IP-10 yanıtını ölçmeden önce antijen ve mitojenle stimüle edilen kan tüplerini ve negatif kontrol kan tüpünü tıpkı tüberkülin deri testinde olduğu gibi 48 saat enkübe ettik. Plasma medyan IP-10 seviyeleri aktif tüberküloz ve non-tüberküloz hasta grupları için, sırasıyla, (3269.6pg/ml) and (18.1pg/ml) olarak saptandı. Receiver-operating curve analizinde IPST'nin teşhis edebilme doğruluğu yüksek bulundu, eğrinin altındaki alan neredeyse 1'e yakındı, AUC=0.962 (p ˂ 0.001). Maksimum Youden indeksine göre (duyarlık+özgüllük-1) testin cut-off'u 439pg/ml olarak tespit edildi. Bu cut-off kullanıldığında duyarlık ve özgüllük sırasıyla %89.3 ve %98.3 olarak saptandı, sonuçların önceki çalışmaları destekler nitelikte olduğu ve latent tüberküloz enfeksiyonlarında IPST'nin tek başına kullanılabilecek bir tanı marker olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Interferon gamma release assays (IGRAs) are cell-mediated immunity based tests that measure IFN-γ responses specific to Mycobacterium tuberculosis antigens. Though IGRAs far surpass tuberculin skin test in specificity, they hardly are superior to skin test in terms of sensitivity. The interferon-γ inducible protein (IP)-10, as its name implies, increase in line with IFN-γ in every inflammatory reaction, which makes it a potential alternative chemokine to IFN-γ. In this study, we aimed to assess the sensitivity and specificity of the IP-10 release assay (IPRA) for the diagnosis of latent tuberculosis infection. For this purpose, 84 newly diagnosed, microbiologically confirmed active tuberculosis patients and 57 patients with various respiratory conditions other than tuberculosis constituted the study population. All patients were immunocompetent and older than 17 years of age. Similar to tuberculin skin test, we incubated antigen and mitogen stimulated blood tubes, and the nil tubes, for 48 hours before measuring the IP-10 responses. The median IP-10 levels in plasma were (3269.6pg/ml) and (18.1pg/ml) in the active tuberculosis and the non-tuberculosis patients, respectively. Analysis of the results by receiver-operating-curve analysis showed that the IP-10 assay had a high diagnostic accuracy, with an AUC of 0.962 (p ˂ 0.001). The cut-off for our IPRA was found 439pg/ml at maximum Youden Index (sensitivity + specificity - 1). At this cut-off, the sensitivity and specificity was found 89.3% with 98.2 %, respectively. This study supports previous findings and shows that the IPRAs can be used as stand-alone diagnostic biomarker for the diagnosis of latent tuberculosis infection.