Axisymmetric bending and flexural vibration analysis of heterogeneous (FGM) circular plates
Heterojen (FDM) dairesel plakların eksenel simetrik eğilmesi ve titreşim analizi
  1. Tez No: 541634
  2. Yazar: AHMAD RESHAD NOORI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYTULLAH TEMEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırmada, çift yönlü fonksiyonel derecelenmiş ve değişken kalınlıklı kalın dairesel ve halka plakların, eğilme ve dinamik analizi için etkin bir sayısal yaklaşım uygulanmıştır. Malzeme özelliklerinin hem radyal yönde hem de kalınlık boyunca sürekli olarak değiştiği kabul edilmiştir. Formülasyonda, kayma deformasyonu etkileri göz önünde bulundurulmuştur. Plakların davranışını idare eden denklemler kanonik halde elde edilmiştir. Elde edilen kanonik denklemer Tamamlayıcı Fonksiyonlar Yöntemi (TFY) ile sayısal olarak çözülmüştür. Dinamik analiz için TFY, Laplace dönüşümü ile birlike kullanılmıştır. Laplace uzayında elde edilen çözümler, etkin bir sayısal ters Laplace tekniği ile zaman uzayına dönüştürülmüştür. Sönümlü zorlanmış titreşim durumunda Kelvin tipi sönüm modeli kullanılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı kalınlık boyunca FD, radyel fonksiyonel derecelenmiş (FD) , veya çift yönlü FD, lineer veya nonlineer kalınlık profili olan çeşitli dairesel ve halka plakların eğilme ve dinamik analizilerine TFY'i uygulamaktır. Malzeme indekslerinin ve kalınlık profillerinin, söz konusu yapıların davranışı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları literatürde bulunan ve sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak hesaplanan sonuçlar ile karşılaştırıp, doğruluğu çeşitli örnekler üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, an effective numerical approach is applied to the axisymmetric bending and flexural vibration analysis of two-directional functionally graded (2D-FG) thick circular and annular plates with variable thickness. The material properties are assumed to vary continuously both in thickness and radial directions. The effect of shear deformation is considered in the formulation. The governing equations are converted to a set of ordinary differential equations (ODEs). Obtained canonical equations are solved numerically by the Complementary Functions Method (CFM). For the dynamic analysis, the CFM is combined with the Laplace transform. A powerful inverse algorithm is applied to retransfer the results from the Laplace space to the time domain. The damping model of Kelvin is used in the damped forced vibration analysis. The main purpose is to infuse this method to the bending and dynamic analysis of a wide range of solid circular or annular plates, with linear or non-linear thickness profiles, radially Functionally Graded (FG), FG in the thickness direction or 2D-FG, without any restrictions. The influence of material variation exponents and thickness profiles on the considered problems are investigated. Several examples are presented and results are verified with those obtained by finite element method and available published literature. Excellent agreement is observed.