Internal party democracy in Turkey: Theory, prospect and problems
Türkiye'de parti içi demokrasi: Teori, görünüm ve sorunlar
  1. Tez No: 541635
  2. Yazar: ALİ MURAT GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN FUAT KEYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, parti içi demokrasi teorisini analiz etmeyi amaçlamaktadır ve temel olarak Türkiye'nin karşılaştığı geniş siyasi problemler ile parti düzeyindeki problemler arasındaki varsayımsal bağlantıyı kanıtlamaya çalışmaktadır. Bu tezin ana sorusu, Türk Siyasetinin daha geniş sorunları ile parti düzeyindeki sorunlar arasında bağlantı olup olmadığıdır. Buna cevap olarak, tez öncelikle siyasi partilerin konsolide demokrasiler için zorunlu olduğunu göstererek, demokrasiler için siyasi partilerin önemini açıklar. İkinci olarak çalışma, konsolide demokrasilerin neden“parti içi demokrasiye”ihtiyaç duyduğunu ve“parti için demokrasinin”ne anlama geldiğini; katılım, temsil, rekabet, özerklik ve şeffaflık gibi farklı temel değerlere odaklanarak açıklar. Üçüncüsü, bu çalışmanın analitik çerçevesi, Türkiye'ye özgü bir metodoloji oluşturmak için Rahat ve Shapira'nın Parti İçi Demokrasi İndeksi'ni (2017) kullananılarak geliştirilmiştir. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve İyi Parti (İP) bu metodoloji çerçevsinde ve 5 farklı bileşen ile analiz edilmiştir. Çalışma, her siyasi partinin; parti içi demokrasinin bileşenleriyle ilgili farklı güçlü ve zayıf yönlerinin olduğunu ve her partinin farklı düzeylerde parti içi demokrasi seviyesine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, bu çalışma aynı zamanda Türkiye'nin daha geniş siyasi sorunlarının siyasi parti düzeyinde de aynı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse the theory of internal party democracy (IPD) and mainly tries to show hypothetical connection between broad political problems of Turkey and party-level ones. The main question of this thesis is whether there is connection between wider problems of Turkish Politics and party-level ones or not. To answer this, the thesis firstly explains the importance of political parties for democracies by showing that the political parties are requisites for consolidated democracies. Secondly, the study explains why 'internal party democracy' is a need for consolidated democracy and what 'internal party democracy' means by focusing on different components which are participation, representation, competition, autonomy and transparency as core values. Thirdly, the analytical framework of this study has been developed by using Rahat and Shapira's Internal Party Democracy Index (2017) to create Turkey-specific methodology. Justice and Development Party (AKP), Republican People's Party (CHP), Nationalist Movement Party (MHP), People's Democratic Party (HDP) and Good Party (İP) are analyzed by applying this framework with 5 different components. The study has introduced that each political party has different strengths and weaknesses related to the components of internal party democracy and resulted in having different levels of IPD for each political party. Nevertheless, this study has also found out that wider political problems of Turkey are also same at the political party-level.