Kat karşılığı inşaat işlemlerinin muhasebeleştirilmesi ve bir uygulama
Accounting of flat for land construction transaction and a case study of analyses
- Tez No: 541659
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNAY DENİZ DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yarattığı katma değerle Türkiye'nin en önemli ekonomik sektörlerinden biri inşaat sektörüdür. Sektörde ki istihdam her yıl bir önceki yıla göre artış göstermektedir. Deprem bölgesi üstünde bulanan ülkemizde, kentsel dönüşüm projeleri özellikle can ve mal güvenliği için atılan en olumlu adımların başında gelmektedir. Yapımı çok eski yıllara dayanan eski evlerin, dayanıksız olması nedeniyle olası depremlerde yüksek oranda yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaları kaçınılmazdır. Bu noktada ekonomik olarak ömrünü tamamlamış, depreme dayanıksız olması sebebiyle kullanışsız hale gelmiş, eski görüntüsüyle çevreyi ve şehrin görüntüsünü olumsuz bir şekilde bozan, sosyal alanların kullanımını avantajsız hale getiren bu binaların yıkılması ve yerine yenilerinin yapılması kentlerin rahat nefes alması açısından da oldukça önemlidir. Bu yenileme çalışmalarının, arsa sahibine kat karşılığı tesliminde taraflar, meslek mensubu, devlet, kredi kuruluşları açısından muhasebeleştirilme ve vergilendirilmesinin nasıl olacağının bilinmesi önem taşımaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı kat karşılığı inşaat işlemlerinin nasıl muhasebeleştirileceğini bir örnek uygulama ile ortaya koymaktır. Örnek uygulamada faaliyetine devam eden bir işletmenin, arsa sahibi ile kat karşılığı inşaat sözleşmesi yaptığı varsayımı ile dönem içinde ve dönem sonunda gerekli muhasebe kayıtları yapılmıştır. Arsa sahibine konut teslim maliyeti hesaplamaları örnek uygulama ile anlatılmıştır. Ayrıca çalışmada kat karşılığı inşaat işlemleri arsa sahibi ve müteahhit firmalar açısından tüm vergisel boyutları ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey's one of the most important economic sector is the construction industry. The construction sector employment has been increasing every year comparison to the previous year. In Turkey, which is an earthquake region, urban transformation projects are the most important steps taken especially for the safety of life and property. Old houses may face danger of collapse in severe earthquakes, which may be due to lack of stability. For this reason, it is very important destroy these buildings, it has become vulnerable to earthquakes, which adversely affect the environment and the appearance of the city with the old image and make the use of social areas unfavorable. In this renovation of the building; it is very important to know how to account for and be taxed in terms of contractors, homeowners, accountants, state and credit institutions. The purpose of this study is to demonstrate how to recognize construction costs with an example. In the sample application, necessary accounting records were made within the period and at the end of the period with the assumption that an operating company continues construction contract with the land owner. The calculation of cost of housing delivery to the land owner is explained with an example. In addition, all taxation procedures have been examined in terms of construction in return for flat, land owners and contractors in the study.