1954-1960 Demokrat Parti döneminin Edirne 'Vatandaş' gazetesine göre değerlendirilmesi
1954-1960 Demokrat Party period Edi̇rne evaluated by 'Vatandaş' newspaper
  1. Tez No: 541666
  2. Yazar: ERHAN AYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHİBE TÜRKAN DOĞRUÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Tarih, Journalism, Political Science, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 540
Özet
Yerel gazeteler, yayınlandığı bölgeden başlayarak ülke ve dünya gündemine dair çeşitli konulara ışık tutarak yöre halkının aydınlanmasına katkı sağlamaktadır. Çalışmanın ana kaynağını teşkil eden Vatandaş gazetesi, Edirne'de 1910 yılında yayın hayatına başlamış ve belirli bir aradan sonra 1948 yılında tekrar yayınlanmaya başlamıştır. Bu çalışmada, Vatandaş gazetesinin, 1954 ile 1960 yılları arasında yayınlanmış 2.124 adet nüshası incelenmiştir. Vatandaş gazetesinde siyasi konular ağırlıklı olmak üzere sosyal, kültürel, ekonomik, uluslararası, v.b. konulardaki haberler verilmiştir. Dışta, özellikle Rus tehdidine karşı üye olunan paktlar ve Batı Trakya meselesi geniş yer kaplarken içte de Kıbrıs meselesi, seçimler, siyasi ve ekonomik haberler geniş yer kaplamıştır. Bu çalışmamızla da, dönemin, yurtiçinde ve yurtdışında gerçekleşen olaylarına Vatandaş gazetesi penceresinden bakılarak yereldeki yansımaları aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Starting from the region where it is published, Local Journalists contribute to the enlightenment of the local people by shedding light on various issues concerning the country and the world agenda. Vatandaş newspaper, which constitutes the main source of the work, started its publication life in 1910 in Edirne and started to be published again in 1948 after a certain visit. In this study, 2.124 copies of Vatandaş newspaper published between 1954 and 1960 were examined. In Vatandaş newspaper, social, cultural, economic, international, etc. news on the subject were given. On the outside, especially the pacts that are members of the Russian threat, and the Western Thrace issue, the Cyprus issue, the elections, the political and economic news took up a lot of space.in this work, the events of the period, at home and abroad, were looked at from the Vatandaş newspaper window and tried to transfer the local reflections.