Yenidoğan taramasında TSH yüksekliği olan bebeklerin değerlendirilmesi
The evaluation of neonatals having high level of TSH in newborn screening test
- Tez No: 541708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SARICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
YILMAZ E. Yenidoğan taramasında TSH yüksekliği olan bebeklerin değerlendirilmesi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD, Uzmanlık Tezi. Ankara, 2018. Giriş: Çalışmamız Çocuk Endokrinoloji ve Yenidoğan Polikliniklerine yenidoğantarama testinde tiroid fonksiyon teslerinde anormallik saptanması nedeniyle başvuran bebeklerin değerlendirilmesini içermektedir. Yöntem ve Gereç: Çalışmaya Çocuk Endokrinoloji Polikliniği'ne ve Yenidoğan Polikliniği' ne Mart 2017 ve Nisan 2018 tarihleri arasında başvuran ve yenidoğan döneminde yenidoğan tarama testinde tiroid fonksiyon testleri anormal olan yenidoğanlar (0-28 gün) üzerinde retrospektif olarak yapıldı. Dosya taramasında hastaların doğum tarihi, doğum ağırlığı, başvuru tarihi, fizik muayene bulguları, annelerinin tiroid tedavisi alıp almadığı, venöz kanda TSH, sT4, idrarda iyot, tiroid USG sonuçları ve gerekli görülen vakalarda hidrokortizon tedavisi başlandığı kaydedildi. Yüz altmış beş bebek konjenital hipotiroidi(KH), subklinik hipotiroidi(SH) açısından değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda normal tiroid fonksiyon testlerine sahip (n:47), KH'li (n:50) ve SH'li bebekler (n:68) arasında kliniğe başvuru yaş ortalaması, cinsiyet, doğum ve vücut ağırlığı, baş çevresi, ön ve arka fontanel açıklıkları, tiroid volümü, uzamış sarılık, umblikal herni, akraba evliliği, annede hipotiroidi varlığı ve annenin gebeliğinde iyot ve levotiroksin tedavisi alması açısından fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The evaluation of neonatals having high level of TSH in newborn screening test. Introduction: Our study includes neonates who admitted to pediatric endocrinology and neonatal clinics due to having abnormal thyroid function test Methodology and Materials: The study was performed with patients who admitted pediatric endocrinology and neonatal clinics between March 2017 and April 2018. The study was retrospectively performed with neonates (0-28 days) having abnormal thyroid function tests. Patients' birth date, birth weight, admission date, physical examination findings, the information about their mother's thyroid treatment, levels of TSH, sT4 in venous blood, iodine level in urine, thyroid USG results and hydrocortisone treatment that was necessary in patients were collected. 165 neonates evaluated regarding congenital hypothyroid and subclinical hypothyroid. Findings: In our study, a difference was not detected regarding age range in admission date, gender, birth and body weight, head circumference, delayed closure of anterior and posterior fontanelle, thyroid volume, prolonged jaundice, umbilical hernia, consanguineous marriage, hypothyroidism in mothers and iodine and levothyroxine treatment during pregnancy in mothers within neonates who had normal thyroid function test (n:47), neonates having congenital hypothyroid (n:50) and neonates having subclinical hypothyroid (n:68).