Konjenital hipotiroidili hastalarda klinik, laboratuvar ve görüntüleme parametrelerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of clinical, laboratory and imaging parameters in patients with congenital hypothyroidism
  1. Tez No: 869594
  2. Yazar: SEDANUR SARI TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL NİJAT BAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Konjenital hipotiroidi (KH), yenidoğan döneminde karşılaşılan en sık endokrinolojik hastalıklardan birisidir ve önlenebilir zekâ geriliğinin en önemli sebebidir. Erken tanı konulup tedavi edilmediği takdirde kalıcı zekâ geriliğine neden olabilir. Bu çalışmada, KH tanısı ile takip edilen olguların etiyolojik dağılımını, antropometrik özelliklerini, tanı ve tedavi başlama yaşlarını, başlanan levotiroksin (LT4) doz düzeyini ve süresini yaş gruplarına göre belirlemek, kalıcı ve geçici KH ile primer KH diğer gruplarını kıyaslamak amaçlanmıştır. Hastanemiz çocuk endokrinoloji polikliniğine başvuran ve konjenital hipotiroidi tanısı alan 68 hastanın, 41'i (%61) erkek, 27'si (%39) kız, verileri geriye dönük olarak tarandı. Hastalarımızın %73'ü geçici, %27'si kalıcı konjenital hipotiroidi tanısı aldı. KH tanısı alan hastalarımızın 52'i term (%76), 16'i Preterm (%24) idi. Hastalar etyolojik olarak gruplandırılmak amacıyla USG sonucu ile değerlendirildiğinde agenezi grubunda 4 hasta (%13), hipoplazi grubunda 10 hasta (%45) ve dishormonogenez grubunda ise 9 hasta (%41) mevcuttu. Geri kalan 45 hastamızın USG sonuçları normal olarak değerlendirildi ve bu 3 gruba dahil edilmedi. Hastalarımızın 45 tanesine (%66) ilk 15 gün içinde tedavi başlandı, geri kalan 23 tanesine (%34) ise 15 günden sonra tedavi başlandı. Hastalarımızın 41 tanesinde (%60) topuk kanı taramasında TSH yüksekliği mevcuttu. Hastalar yaşa göre doğum ağırlığı sınıflandırmasına göre sınıflandırıldığında SGA 4 bebek (%5), AGA 57 bebek (%84) ve LGA 7 bebek (%11) vardı. Bu çalışma ile konjenital hipotiroidi tanısı ve erken tedavinin önemine , yenidoğan tarama programlarının önemine dikkat çekilmek istenmiştir. KH'nin doğru şekilde sınıflandırılması gereksiz yere uzun süreli ilaç kullanımını önlemek açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Congenital hypothyroidism (CH) is one of the most common endocrinological diseases encountered in the neonatal period and is the most important cause of preventable mental retardation. If not diagnosed and treated early, it may cause permanent mental retardation. In this study, it was aimed to determine the etiological distribution, anthropometric characteristics, ages of diagnosis and treatment initiation, levothyroxine (LT4) dose level and duration of the cases followed up with a diagnosis of CH according to age groups, and to compare permanent and transient CH with other groups of primary CH. The data of 68 patients, 41 (61%) boys and 27 (39%) girls, who applied to the pediatric endocrinology outpatient clinic of our hospital and were diagnosed with congenital hypothyroidism, were retrospectively scanned. 73% of our patients were diagnosed with transient and 27% with permanent congenital hypothyroidism. Of our patients diagnosed with CH, 52 were term (76%) and 16 were preterm (24%). When the patients were evaluated with USG results in order to group them etiologically, there were 4 patients (13%) in the agenesis group, 10 patients (45%) in the hypoplasia group and 9 patients (41%) in the Dyshormonogenesis group. USG results of the remaining 45 patients were evaluated as normal and were not included in these 3 groups. Treatment was started in 45 of our patients (66%) within the first 15 days, and the remaining 23 (34%) were started after 15 days. Elevated heel blood pressure was present in 41 of our patients (60%). When patients were classified according to birth weight classification by age, there were 4 babies with SGA (5%), 57 babies with AGA (84%), and 7 babies with LGA (11%). This study aimed to draw attention to the importance of diagnosis and early treatment of congenital hypothyroidism and the importance of newborn screening programs. Correct classification of CH is important to prevent unnecessary long-term drug use.