Siyasi aktörlerin Twitter'ı siyasal iletişim bağlamında kullanımı: 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Seçimlerine yönelik içerik çözümlemesi
Political actors' use of twitter in the context of political communication: Content analysis for the 24 June Presidential Government System Elections
- Tez No: 541712
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM GÜRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
1960'lı yıllar itibariyle başladığı kabul edilen yeni medya uygulamaları oldukça kısa bir sürede insan hayatının vazgeçilmez bir ögesi olmayı başarmıştır. İnternetin evrensel olarak hizmete konması, ardından web 1.0, web 2.0'ın geliştirilmesi ve akabinde ortaya çıkan sosyal medya mecraları, kullanıcılarına diğer kullanıcılarla etkileşim özelliği sağlaması ile zaman ve mekân sınırlamasını ortadan kaldırmıştır. Karşılıklı etkileşimin olduğu, zaman ve mekân kavramlarını ortadan kaldıran bu mecralar, kullanıcılar arasında giderek popüler olmaya başlamıştır. Bünyesinde çok sayıda kullanıcıyı bulundurması, kullanımının kolay olması ve maliyet açısından uygunluğu nedeniyle bu mecraların, özellikle seçim dönemlerinde siyasi aktörler tarafından sıklıkla kullanılmaya başladığı görülmektedir. Geleneksel medyanın aksine sosyal medyada sıradan bir kullanıcı olarak yer alan siyasi aktörler, Twitter'ın özellikleri göz önüne alınarak seçmen gruplarını oluşturan diğer kullanıcılarla olan ilişkilerinde nasıl bir yol izledikleri bu çalışmanın ana hattını oluşturmaktadır. Bu anlamda, Cumhurbaşkanlığı'na aday olan siyasilerin resmi Twitter hesaplarındaki paylaşımları, 24 Haziran 2018 seçim döneminde incelenmeye tabii tutulmuş ve içerik analizi yöntemi ile elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Bulgular sonucunda Cumhurbaşkanı adaylarının Twitter'da görünür olma çabalarının yanı sıra bu mecrayı duyuru amaçlı kullandıkları ve Twitter'ın çift yönlü iletişimini, farklı seçmen kitlelerine hitap etme seçeneklerini kullanmada başarılı olamadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The new media practices of which the age is supposed to begin in the 1960s have been an indispensable element of human life in a very short time. The discovery of the internet, web 1.0, the development of web 2.0, and subsequent social media conventions have removed the time and space limitations by enabling users to interact with other users. It has become increasingly popular among users. New media have large number of users and it is frequently used by political actors, especially during election periods, because of ease of use and cost-effectiveness. Contrary to traditional media, political actors are ordinary users in social media. Political actors‟ relationship with other users constituting voter groups in the characteristics of Twitter is main line of this work. In this sense, the official twitter shares of politicians who were candidates for the presidency were examined during the election period of June 24, 2018 and findings were evaluated according to content analysis method. As a result, it was determined that the candidates were not only trying to be visible on Twitter but also used this announcement to communicate and have not been able to use Twitter's bi-directional communication to appeal to different masses of voters.