Endüstri 4.0'ın muhasebeye etkisi
The effect of industry 4.0 on accounting
  1. Tez No: 541726
  2. Yazar: SALİH TUTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
2011 yılında Almanya'nın açıklamış olduğu Endüstri 4.0 ile yeni bir döneme geçilmiştir. Endüstri 4.0 nesnelerin interneti (IoT), big data, bulut bilişim, siber fiziksel sistemler, arttırılmış gerçeklik, otonom robotlar, akıllı/karanlık fabrikalar ve block chain gibi bir çok alt başlığı içinde barındırmaktadır. Endüstri 4.0 ile üretim zincirindeki tüm halkaların birbiriyle entegre olan, sürekli etkileşim ve iletişim içinde bulunan, sensörler aracılığıyla ortamı algılayabilen, veri toplayan ve analiz ederek ihtiyaçları belirleyen robotlarla üretimin gerçekleştirilmesi sonucunda daha kaliteli, hızlı, esnek ve daha düşük maliyetli üretimin gerçekleştirilmesi tasarlanmaktadır. Ürün geliştirme aşamasında; tasarımdan gerekli malzeme kullanımına, pazarlamadan sevkiyata birçok süreçte daha şeffaf ve birbirine bağlı bir sistem kurulacaktır. Endüstri 4.0'ın piyasaların ve sektörlerin bir çok alanını etkilemesi beklenmektedir. Bu alanlardan biri olan muhasebe mesleğini de etkileyeceği/değiştireceği ortadadır. ERP sistemleriyle donatılmış piyasalardan müşteri talepleriyle ilgili verilerin toplanması ve bu verilerin analizi ile üretime karar verilmesi süreçlerinde, stok döngüsünü sensörler ve yapay zekalar aracılığıyla etkin ve verimli şekilde yönetilmesi sürecinde, üretim esnasında insandan kaynaklı hata payını robotlar aracılığıyla minimuma indirmesi, sanal gerçeklik, sanal fabrika veya 3D yazıcılar aracılığıyla üretilecek ürünün maliyetler çıkmadan önce kontrol edilmesinde, üretim sonucu elde edilen çıktının takibinde ve müşteri tarafından alınan geri bildirimlerin analizinde, tüm bu işlemlerin muhasebe kayıtları, faturalandırılması gibi görevlerin akıllı sistemler aracılığıyla yapılması, sistemden anlık veriler elde edilmesi sayesinde gerçek zamanlı raporlamaya imkan vermesi, denetim kalitesini ve sürekliliği arttırması gibi muhasebe alanında bir çok yenilik, kolaylık ve verimlilik getirmesi beklenmektedir. Bu sebeple bu çalışmada kavramsal açıdan Endüstri 4.0 ve getirdiği yenilikler incelenmiş, günümüz muhasebecilik mesleğine olası etkilerinin neler olabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
A new era was started with the“Industry 4.0”announced by Germany in 2011. Industry 4.0 contain many sub-headings such as IoT, big data, cloud computing, cyber physical systems, augmented reality, autonomous robots, smart/dark factories and block chains. Industry 4.0 integrates all the factors in the production chain, incessant interaction and communication between machine, sensing sensor, determine needs by collecting and analyzing data by robots. Thus, the production process is planned to be realized in a more qualified, fast, flexible and lower cost production. In this way, a more transparent and interconnected system will be established in many processes during product development. Industry 4.0 is expected to affect many areas of markets and sectors. It is obvious that it will affect / change the accounting profession which is one of these areas. In the processes of collecting data related to customer demands from markets equipped with ERP systems and analyzing these data and deciding on production, efficient and efficient management of the stock cycle through sensors and artificial intelligence; minimizing the amount of error caused by the human during production; pre-control of products to be produced through virtual reality, virtual factory and 3D printers; the analysis of the output obtained from the production and the feedback received from the customers; doing task such as accounting and invoicing of all these transactions through smart systems; allowing real-time reporting by taking instant data from the system; increase the quality and continuity of the audit. it is expected to bring many innovations, convenience and efficiency in accounting. For this reason, in this study, it is aimed to examine the concept of Industry 4.0 and its innovations and present the possible effects on the accounting profession.