Küresel eğrilerin singüler noktalarının geometrisi
Geometry of singular points of spherical curves
- Tez No: 541762
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez toplam dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmış ve tez konusu hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde tezin diğer bölümlerinde kullanılacak olan ön bilgiler, bazı kavramlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölüm; Satoshi HANANOI, Noriaki ITO ve Shyuichi IZUMIYA (2015)'nın makalesinin geniş bir şekilde incelenmesine ayrılmıştır. Son bölümde ise regle yüzeylerin singüleriteleri ve slant helis eğrileri yardımıyla elde edilen regle yüzeyler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four parts. The first part offers an introduction and an overview of the thesis subject. The second part presents the preliminary information, some concepts and theories to be useful for the thesis. The third part provides an extensive analysis on Satoshi HANANOI, Noriaki ITO and Shyuichi IZUMIYA (2015). The last part examines the singularity of ruled surfaces and ruled surfaces that obtained by slant helices.