Hinduizm'de ibadet inanç panoraması
The panorama of cult-worship creed in Hinduism
- Tez No: 541766
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırmanın konusu,“Hinduizm'de İbadet ve İnanç Panoraması”dır. Tezin amacı; Hinduizm'deki Tanrı/lar anlayışını, sosyal hayatı ve ilişkileri düzenleyen kast sistemini ve ibadetlerini (günlük, haftalık, yıllık-sezonluk, ömürlük [doğum, evlilik, kutsala yolculuk ve ölüm] bu dinde yeniden konumlandırmak ve hermenötik olarak anlamlandırmaktır. Tarihteki en eski dinlerden biri olarak kabul edilen bu dinin toplumsal yapı ve ilişkilerdeki değiştirici rolü bu bağlamda ele alınmıştır. Çalışma, Dinler Tarihinin metodolojik perspektifinden yürütülmüş; dolayısıyla, araştırma esnasında bu bilim dalının kendine özgü yöntemleri kullanılmıştır. Kutsal metin incelemesi, basılmış kitap taraması, makale incelemesi, tezlerin taranması başta olmak üzere genel anlamda geniş bir literatür taraması yapılmıştır. Ana kaynak olarak, Hindu kutsal metinleri olan Vedalar, Upanişadlar, Destanlar (Bhagavadgita ve Mokşadharma), Dharmaşastralar ve Purânalar kullanılmaya çalışılmıştır. Orijinalleri Sanskritçe, Pali, Prakrit veya Pencâbi dilinde olan bu eserlerin İngilizce çevirileri bulunmaktadır. Tez araştırması sonucunda elde edilen bulgular şunlardır: Mensubu açısından dünyada dördüncü sırada olan, din-felsefe-teoloji yapılı Hinduizm teolojik açıdan politeist; kutsal metinlere sahip, inanç köklü ama sosyo-kültürel ve politik uzamları olan kast sistemli bir dindir. Toplumsal tabakalaşmanın temelini oluşturan kast sistemi kutsal kabul edilen kitaplarda yer aldığı için sorgulanmaz ve varlığı ebedileştirilir. Kastın gereklilikleri de inancın gereklilikleri olarak kabul edilir. Tanrı'nın / tanrıların (eril ve/ya dişil) yeryüzüne inmesi ve çeşitli varlık formlarına bürünmesi (metamorfoz) inancı Hinduizm de öne çıkan önemli özelliklerdendir. Bu da Hindistan'ın pek çok yerinde yer alan mabut ve mabetlerin varlığının sebebini açıklar. Kutsal mekânlar hac fenomenini, hac da kutsallığı ve inancın döngüsel devamlılığını inşa eder.
Özet (Çeviri)
The subject of the research is on the“Panorama of Cult-Worship Creed in Hinduism”. The aim of the thesis is to explain and provide“hermeneutical orientation”to the concept of divinity/ divinities, the caste system that shapes social life and relations, and rituals (daily, weekly, yearly, seasonal, life-long [birth, marriage, pilgrimage to the sacred, and death) in the religion of Hinduism. In this context, the changing role of this religion in social structure and relations is also discussed. The study was carried out from the methodological perspective of the History of Religions; therefore, in the course of the research, the unique methods of this discipline were used. A broad literature review has been done in general, especially in the study of holy texts of the religion, printed book review, article review, and thesis review. As the main source, Hindu holy texts Vedas, Upanishads, epics (Bhagavadgita and Mokshadharma), Dharmashastras and Purânas are, by and large, used during the study. The authentic languages of these sacred books are in Sanskrit, Pali, Prakrit, or Punjabi. The findings of the thesis research are as follows: As the fourth largest religious followers in the world, religion-philosophy-theology-constructed Hinduism is theologically politeist; of sacred texts, and of the caste system that is creedally deep-rooted; yet has reflections in socio-cultural and political spheres. The caste system, which forms the basis of social stratification, may not be questioned; and—as such— its existence is eternalized as it is included in the books upheld as sacred. Hence, the requirements of the caste system are also considered to be the requirements of faith. One of the most prominent features of Hinduism is the belief God / gods (masculine and feminine) descend on earth and take on various forms of existence (metamorphosis). This explains why there are many gods and temples in many parts of India. Thence, the sacred places moulds the pilgrimage phenomenon; and the pilgrimage, in turn, recreates the ethos of sacredness and the cyclical continuity of faith.