Yeni dini akımların temel görüşleri ve İslam
Basic principles of new religious movements and Islam
  1. Tez No: 313967
  2. Yazar: ABDULLAH SEVGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KUBAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Din, insanlık tarihi kadar eskidir. Din duygusu fıtri olduğu için geçmişte olduğu gibi günümüzde de insanlar çeşitli dinlere inanmaktadır. Son zamanlarda yapılan çalışmalara bakıldığında dünya çapında dinsel bir canlanmanın olduğu görülmektedir. Özellikle sanayileşmiş batılı toplumlarda 1950'li yıllarda başlayan ve 1970'li yıllarda ivme kazanan birçok yeni dini akım ortaya çıkmıştır. Sadece Avrupa'da 20.000'den fazla yeni dini akımdan söz edilmektedir. Hıristiyan dünyasında ve uzak doğuda ortaya çıkan bu eğilimler ülkemizi de etkilemeye başlamıştır. Bu nedenle Küreselleşen dünyada yeni dinî hareketlerin ?küresel bir olgu? olarak anlaşılması ve açıklanması büyük bir önem arz etmektedir.Yeni dini akımlar Yahudilik, Hıristiyanlık, İslâm gibi ilahi dinlerin yanı sıra Hinduizm, Budizm vb. beşeri dinlerden alıntılar yaparak kendi inanç ve ibadet sistemlerini oluşturmuş yapay dini hareketlerdir. Bu hareketlerin kurucuları modern dünyanın yol açtığı bunalımlardan beslenmektedir. Savaş ve çevre kirliliğinin sebep olduğu gelecek endişesi, aradığı huzur ve refahı bulamama; bu sorunlar karşısında dinin, bilimin ve politikaların çözüm üretememesi insanları yeni çıkış yolları aramaya sevk etmiştir.Sekülerleşme, hızlı sosyal değişim, göçler sonucunda dinin ve ailenin etkisinden kopan bireyler bu akımların potansiyel müşterisi olmuşlardır. Yeni dini akımlar insanların açlıklarından faydalanarak, ?Meditasyon, Reenkarnasyon, Yoga, Aydınlanma? gibi metotları kullanmaktadırlar. Ayrıca kişisel ve grup terapi, psikoterapi, uyuşturucu bağımlılığı ve beyin yıkama yoluyla insanları kendilerine bağlamakta ve sömürmektedirler.Ülkemizde de etkileri olduğu görülen ve özellikle gençlerimizi hedef alan bu dini akımların kullandığı belirli argümanlar söz konusudur. Gençlere uzun ömür, mutluluk, sağlıklı hayat, başarı, ölümsüzlük, hatta tanrılık gibi idealleri gerçekleştirmeyi vaat ederek kurtuluş reçetesi sunmaktadırlar.Bu çalışmada dünyada en çok tanınan ve ülkemizde de uzantıları olan ?Satanizm, Moonculuk, New Age, Ananda Marga, Brahma Kumaris, Hare Krişna, Transandantal Meditasyon, Rael, Sahaja Yoga? vb. yeni dini hareketlerin temel görüşleri incelenmiş ve bu konularda İslâm'ın ortaya koymuş olduğu evrensel hakikatlerle değerlendirmesi yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Religion is as old as history of civilization. Sense of religion is an inborn; therefore, the people believe various of religions today as it was in past. According to studies which are made recently, it is easily observed that there is a universal religious revival. Many New Religious Movements occurred in western industrialized societies, began in 1950s and accelerated in 1970s. Only in Europe, it is said, more than 20.000 new religious movements. These movements which occurred in Christian World and Far East started to affect our country too. Consequently it is crucial to be understood and explained the new religious movements as ?a global fact? in the global world.The new religious movements are the artificial religious movements build their own faith and worship systems by quoting the divine religions as Christianity, Judaism, Islam and humankind religions as Hinduism, Buddhism etc. The Founders of the movements nourished by the depression which is caused by the modern world. The Future anxiety about the pollution caused by the war and environment, cannot finding the peace and comfort; religion and science were not able to find solution against these problems forced the people find new way outs.The Individuals became a potential customer who were isolated from the effect of religion and family by reason of secularization, rapid social changing, and immigrations. The new religious movements are using methods of ?meditation, reincarnation, yoga, enlightenment? by taking the advantage of people?s hunger. And also by the help of personal and group therapy, psychotherapy, drug addiction, and brainwashing they make the people follower and exploit them.İt is seen that there are certain arguments used by such religious movements which have effects in our country and take aim at especially our youth. They offer the youth survival receipt by promising to achieve the idea of the long life, happiness, healthy life, success, immortality, even deity.In this study, it was researched the new religious movements basic principals which are well known in the world and have subsidiary bodies in our country such as ?Satanism, Moonism, New Age, Ananda Marga, Brahma Kumaris, Hare Krişna, transcendental meditation, Rael, Sahaja Yoga? and it was tried to evaluate by universal facts for these subjects which was introduced by Islam.