Pisidia bölgesi Mısır tanrıları ve kült alanları
Pisidia region Egyptian gods and cult areas
- Tez No: 541780
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZHANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmanın amacı Pisidia Bölgesi'nde ele geçen Mısır kökenli kültlere dair arkeolojik ve epigrafik verileri derlemek, ayrıca Mısır kültlerinin Pisidia Pantheonu'na kabulünü gerekçeleriyle birlikte değerlendirmektir. Pisidia Bölgesi'nde Mısır kökenli kültler; M.S. 1. yüzyıl sonlarından başlayıp, M.S. 4. yüzyıldan sonra Hristiyanlığın kabul edilmesiyle azaldığı ve diğer pagan kültleri gibi yeni inanç sistemleriyle karışıp homojenliğini yitirdiği süreçte tespit edilebilmiştir. Dolayısıyla ele geçen eserler şimdilik Roma İmparatorluk devriyle sınırlıdır. Buna rağmen etnik değişimlerin, askeri, ticari ve kişisel etkileşimlerin siyasal süreç içerisinde değerlendirilmesi gerekli görülerek; bölgede olası Mısır etkilerinin Hellenistik Dönem ve öncesi de çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada yeralan yazıt, sikke ve heykeltıraşlık eserleri daha ziyade yayınlanmış eserlerden oluşmaktadır. Fakat bölge müzelerinde korunan çok sayıda eserin Mısır kökenli tanrı ve tanrıçaları betimlediğini söylemek gerekmektedir. Çalışmanın sonuna bir Katalog halinde eklenen eserler, çoğu parça halinde toplam 32 adet yayınlanmış, 1 adet yayınlanmamış eserden oluşmaktadır. Ayrıca çalışmada, bölgede Mısır tanrılarına ait olabilecek kült alanları hakkında kazı ve araştırmaların yeni sonuçlarına göre ileride yapılacak çalışmalara zemin olabilecek öngörülerde bulunulmuş; kültlerin yerel tanrılarla olan ilişkisi yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Therefore, the studied artifacts are limited to the Roman Imperial period. Nevertheless, it is necessary to evaluate the ethnic, military, commercial and personal interactions within the political process. The possible Egyptian influences in the region before and during the Hellenistic period are also included in this study. The inscription, coin and sculpture works in the study are mostly composed of published Works. However, it should be said that many of the Works preserved in the regional museums describe the gods and goddess from Egyptian origin. At the end of the study, the Works wich were added as a catalogue are composed of 32 pieces in total, and an unpublished work. In addition, according to the new results of excavations and researches about the cult areas that may belong to the Egyptian gods in the region, the predictions have been made that may be the basis for future studies; The relationship between cults and local gods should be interpreted.