Targeting breast cancer using pirarubicin loaded vasoactive intestinal peptide grafted sterically stabilized micelles
Vazoaktif intestinal peptid konjugeli uzaysal kararlı miseller yardımıyla meme kanser tümörlerinin hedeflendirilmesi
- Tez No: 541781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA ALTIKATOĞLU YAPAÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATEMEH BAHADORI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyokimya, Biyoteknoloji, Science and Technology, Biochemistry, Biotechnology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kanser, modern dünyadaki en ölümcül hastalıklardan biri olarak kabul edilir ve her yıl milyonlarca insan bundan muzdariptir. Sadece meme kanseri kadınlar arasında tüm yeni kanser vakalarının yüzde otuzundan sorumludur. Cerrahi, radyasyon tedavisi, hormon tedavisi, immünoterapi ve kemoterapi dahil olmak üzere meme kanseri için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Çok yaygın bir tedavi olan kemoterapi, kanserli hücrelerin kontrolsüz çoğalmasını söndürmek için antikanser ilaçları hastalara sistemik olarak sunar. Geleneksel kemoterapi, kanserli hücreleri normal vücut hücreleri ile etkileşime girmeden seçici bir şekilde hedeflemez. Böylece ciddi yan etkilere neden olurlar. Pirarubisin yeni bir doksorubisin neslidir. Diğer antrasiklinler gibi, pirarubisinin uygulaması ciddi kardiyotoksisite ve çoklu ilaç direncinin gelişmesiyle sınırlıdır (diğer aile üyelerinden daha az toksik ve daha güçlü olmasına rağmen). Nanopartikül temelli ilaç dağıtım sistemleri, kanser tedavisi için önemli bir potansiyele sahiptir. Hedeflenen ilaç dağıtım sistemleri, antikanser ilaçlarının yan etkilerini en aza indirmek için etkili bir yol olarak kabul edilir. Hedeflenen kanser alanında bir mevcut olan bir biyomarker biliniyorsa, aktif hedefli ilaç dağıtımı gerçekleştirilebilir. vazoaktif intestinal peptid reseptörleri, insan göğüs kanserinde aşırı ekspresyonundan, bu çalışmada, VIP, meme kanserine etkin hedefleme için, pirarubisin yüklü, bir fosfolipidden yapılmış olan ve biyolojik olarak parçalanabilir nano partiküllerin yüzeyine bağlanmıştır. Bu formülasyon, MCF-7 insan meme kanseri hücre soyunda ve in vivo fare modellerinde pasif hedefli ve serbest Pirarubisin'den daha etkili bulunmuştur. Antrasiklinlerin klinik kullanımında farklı etkenlerin MDR'e katkıda bulunduğu bildirilmiştir. Bunlar arasında Nükleer faktör-kappa B (NF-κB) transkripsiyon faktörleri vardır. Çeşitli araştırmalar kurkumin'in MDR proteinlerini aşağı regüle edebildiğini ve NF-κB'nin aktivitesini baskılayabildiğini açıkladı. Kurkumin'in NF-κB'yi azaltabildiği bilinmektedir, ancak, kurkumin'in sayısız insan hastalığına karşı etkin olmasına rağmen , zayıf suda çözünürlüğü, klinikteki terapötik etkinliğini sınırlayan önemli konulardan biridir. Bu sınırlamaların üstesinden gelmek için nano boyutlu ilaç taşıma sistemleri aranmaktadır. Bu gerçekler göz önünde bulundurarak, bu çalışma, nano-kurkumin uygulamasının nano-pirarubisin'in anti-kanser etkisindeki etkileri araştırılmıştır. Sitotoksisite, C-SSM ve P-SSM'nin birlikte ve önce ve arkadan verilmesinde birlikte araştırıldı. MCF-7'deki formülasyonların birlikte uygulanmasında NF-κB seviyesinin düştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cancer is considered as one of the most fatal illnesses in the modern world and millions of people every year suffer from it. Breast cancer alone is responsible for thirty percent of all new cancer cases among women. Several treatment options are available for breast cancer, including: surgery, radiation therapy, hormone therapy, immunotherapy and chemotherapy. Chemotherapy is a common treatment which systemically delivers anticancer agents to suppress cancer cells. Conventional chemotherapy does not allow selective targeting and causes adverse side effects. Thus they cause serious side effects. Pirarubicin is a new generation of doxorubicin. Like other anthracyclines, its clinical use has been hampered because of cardiotoxicity and the formation of multiple drug resistance (even though it is less toxic and more potent than other family members). Nanoparticle-based drug delivery systems are of great potential in treating cancer. Targeted drug delivery systems are known to be efficient ways to minimize the side effects of anticancer drugs. If a biomarker is known to be available in the targeted cancer area, active targeted drug delivery can be performed. Considering the fact that receptors for vasoactive intestinal peptide (VIP-R) are overexpressed in breast cancer, we attached VIP to the surface of biodegradable nanoparticles containing pirarubicin for active targeting of a phospholipid made drug delivery to breast cancer. It was found to be more effective than passively targeted and free pirarubicin in MCF-7 human breast cancer cell lines and in vivo mice models. Different factors have been reported to contribute to MDR in clinical usage of anthracyclines. Among them are Nuclear factor-kappa B (NF-κB) transcription factors. Several research studies have unveiled that curcumin can down-regulate MDR proteins and suppress the activity of NF-κB. Curcumin is known to be able to reduce NF-κB, however, despite the effectiveness of curcumin against numerous human disorders, its poor water solubility is one of the key issues that limit its therapeutic efficacy in the clinic. Nano-sized drug delivery systems can help to overcome these limitations as well. Considering these facts, this study explored the effects of co-administration of nano-curcumin on anticancer effect of nano-pirarubicin. The cytotoxicity was researched in co-treatment, prior and posterior administration of C-SSM and P-SSM. NF-κB level was found to be reduced in co-adminestration of formulations on MCF-7.