Hayvan beslemede genetiği değiştirilmiş yem hammaddelerinin kullanımı, Avrupa Birliği mevzuatı ve Türkiye'deki uygulamaları
The utilisation of genetically modified feedstuffs in animal nutrition, European Union legislation and implementations in Turkey
  1. Tez No: 541833
  2. Yazar: TEVFİK SÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN RÜŞTÜ KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma; genetiği değiştirilmiş yem hammaddelerinin çiftlik hayvanlarının beslenmesinde kullanımı ile ülkemizde, Avrupa Birliği'nde ve diğer ülkelerde bu ürünlerin üretimi, paketlenmesi, taşınması ve kullanımını düzenleyen yasal mevzuatların incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi ve diğer ülkelerin Tarım Bakanlıklarının Genetiği Değiştirilmiş Organizma Mevzuatları incelenmiştir. Ülkemizde ve Avrupa Birliği Ülkelerinde genetiği değiştirilmiş ürünlerin doğrudan insan beslenmesinde kullanılmasına müsade edilmediği gibi yem amaçlı ithal edilen ürünler denetim ve takibe alınmaktadır. Öte yandan; ABD ve Kanada gibi diğer gelişmiş ülkelerde ise bu ürünlerin kullanımı ile ilgili yasal yaptırımlar biraz daha esnektir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the utilisation of genetically modified feedstuffs in farm animals's nutrition, and to investigate the official legislations about the regulations of these products' production, packing, labeling and usage in our country, European Union and other countries. In the study the GMO Legislations of Food, Ministry of Agriculture and Forestry of Turkish Republic, European Food Safety Authority and other countries' Ministry of Agriculture were investigated. Gnetically modified products are not allowed in our country and European Union Countries to be directly used in human nutrition and the exported genetically modified products are under tight control and tracing. On the other hand; in other developed countries like USA and Canada the legal snactions on these products are a little more pliable.