Keten (Linum usitatissimum L.)'de yabancı ot mücadelesinde kullanılabilecek alternatif herbisitlerin araştırılması
Research on the use of alternative herbicides in the flax crop (Linum usitatissimum L.)
- Tez No: 541845
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSREV MENNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada keten ekim alanlarında sorun olan yabancı otlara karşı çıkış öncesi ve çıkış sonrası bazı herbisitlerin keten verimi ve yabancı otlara olan etkileri ile ilgili araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışma Karadeniz bölgesi Sinop ili Ayancık ilçesinde 2017-2018 yetiştirme döneminde, 2 lokasyonda 2 liflik keten çeşidi ile yürütülmüştür. Çıkış öncesi, pendimethalin, linuron ve lenacil, çıkış sonrası olarak bentazone+MCPA, tribenuronmethyl, clopyralid ve fenoxaprop-P-ethyl+cloquintocet-mexyl kullanılmıştır. Çıkış öncesi ve çıkış sonrası herbisitler kullanıldıktan sonraki 7, 14, 28. ve 56. günlerde yabancı ot sayıları ve türleri kaydedilmiştir. Çıkış öncesi herbisitlerin sekiz farklı yabancı ot türüne karşı etkinlikleri %36,27 ile %100 arasında değişmiştir. Sonuçlara göre çıkış sonrası herbisitler çıkış öncesi herbisitlere göre daha yüksek oranda etkinlik göstermiştir. Çıkış sonrası herbisitlerin onbir farklı yabancı ot türü üzerindeki etkileri %70,22 ile % 100 arasında değişmiştir. Genel olarak herbisit uygulaması yapılan bütün parsellerde kontrol parsellerine göre sap veriminde artış gözlenmiştir. Artış oranlarının %199,3 ile %245,5 arasında olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the effectiveness of some pre and post emergence herbicides on weeds and flax yield were studied. The study was performed in Ayancık county of Sinop province in Black Sea region in 2017-2018. The trials were carried out in two locations with two different varietyes of flax. Pendimethalin and a mixture of linuron and lenacil were used as pre emergence herbicides. As post emergence herbicides bentazone+MCPA, tribenuronmethyl, clopyralid and fenoxaprop-P-ethyl+cloquintocet- mexyl were used. The efficacy of herbicides were evaluated at 7th, 14th,28th and 56th days following the application. The analysis of the collected data have shown significant results in the pre emergence treatments: for 8 weeds the found effectiveness was between 36.27% and 100%. The tested post emergence herbicides have shown an effectiveness larger than the pre emergence. For a number of 11 weeds the found effectiveness was from 70.22 to 100%. The production of flax in the test fields was measured as well. A generalised increase of the production was found in all trials. The percentage increases have been between 199.3% and 245.5%.