Betonarme binalarda oluşabilen kısa kolon durumunun bina deprem davranışı ve kaba inşaat maliyetine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects on building earthquake behaviour and rough construction costs of short column situation occurring in reinforced concrete buildings
- Tez No: 541847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Mimari tasarım kararları ve taşıyıcı sistem düzenlemesi Türkiye'deki betonarme binaların deprem davranışlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Zira betonarme binaların deprem yüklerine karşı, emniyetli ve ekonomik bir şekilde, başarımları özellikle mimari tasarım aşamasındaki tasarım kararları ile sağlanabilmektedir. Bu husus mimari tasarım aşamasındaki tasarım kararlarının ve doğru taşıyıcı sistem düzenlemesinin önemini ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın temel amacı Türkiye'de meydana gelen depremler sonrası betonarme binalarda sıklıkla gözlemlenen kısa kolon durumunun bina davranışı ve kaba inşaat maliyeti üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Bu amaçla yapılan çalışma toplam beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kısa kolon durumu hakkında genel bilgiler verilmekte ve bu konu ile ilgili daha önce yapılmış olan bazı çalışmalar üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde, kısa kolon oluşumunun nedenleri ve buna karşı alınacak tedbirlere ilişkin bazı bilgiler ve depreme dayanıklı yapı tasarımında kısa kolon durumuna ilişkin sağlanması gereken başlıca tasarım ilkeleri özetlenmektedir. Üçüncü bölümde, sayısal uygulamalarda kullanılacak olan betonarme bina modellerine ilişkin bilgiler ve tasarım parametreleri verilmektedir. Dördüncü bölümde, bu tez çalışmasında dikkate alınan bina modellerinin yapısal analizleri Sta4-Cad programıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bu bölümde yapısal çözümlemelerden elde edilen bulgular ve tartışmalar yapılmaktadır. Beşinci bölümde ise bu tez çalışmasının bütününden çıkartılan başlıca sonuç ve öneriler verilmekte ve bu son bölümü kaynaklar dizini izlemektedir. Elde edilen sonuçlar, farklı nedenlerle oluşan kısa kolon durumunun betonarme binaların deprem performanslarını olumsuz etkilediğini ve bina kaba inşaat maliyetini arttırdığını göstermektedir. Bu husus kısa kolon oluşumuna karşı alınacak önlemlerin özellikle mimari tasarım aşamasında öngörülmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Architectural design decisions and structural systems arrangement affect their earthquake behaviours significantly of reinforced concrete building in Turkey. Because, performances against the earthquake loads of reinforced concrete buildings, in a safe and economic way, can be provided with design decisions, especially in the architectural design stage. This matter reveals the importance of design decisions in the architectural design phase and the proper structural system arrangement. The main purpose of this study after the earthquakes occurred in Turkey are to examine comparatively the effects on building behaviour and the rough construction cost of short column circumstance observed frequently in reinforced concrete buildings. With this purpose, the carried-out work consists of total five chapters. In the first chapter, general information about short column status is given and are focused on some work done previously on this subject. In the second chapter, some information about the causes of short column formation and some information about the measures to be taken against it and the main design principles by provided for the short column condition in earthquake resistant structure design are summarized. In the third chapter, design parameters and information relating to the reinforced concrete building models which will be used in numerical applications are given. In the fourth chapter, the structural analyses of the building models considered in this thesis study is carried out with the Sta4-Cad program. In addition, the findings and discussions obtained from structural analyses are made in this section. In the fifth chapter, the main conclusions and recommendations issued from the whole of this thesis study are given and this last chapter is followed by the list of references. The obtained results show that the short column status composed due to different reasons negatively affects the earthquake performance of the reinforced concrete buildings and increases the rough construction cost. This matter shows that the measures to be taken against short column formation should be foreseen especially at the architectural design stage.