Smart composites with tunable stress-strain curves
Ayarlanılabilir gerilim-gerinim eğrileriyle akıllı kompozitler
- Tez No: 541875
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MELİH ÇAKMAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ayarlanabilir gerilim-gerinim eğrilerine sahip akıllı kompozit malzemeler numerik olarak incelenmiştir. Bu kompozitlerin mikroskopik bileşenleri dışarıdan aldıkları uyarılara tepki vererek, makroskopik yapılarının karakteristik özelliklerini belirleyen iyi tanımlanmış, sürekli ve kontrol edilebilir bir biçimde elastik yapılarını degiştirebilirler. Bileşenlerin, doğaları gereği sergiledikleri bu dinamik davranış, geleneksel malzemelerin herhangi bir kombinasyonuyla elde edilemez. Periyodik yüklenmeye tabi tutuldukları uygulamalar göz önünde bulundurulunca, kompozitlerin sergilemesi hedeflenen makroskopik tepkiyi elde edebilmek amacıyla mikroskopik adaptasyon tekrarlamalı kontrolcü kullanılarak sağlanmıştır. Karmaşık numerik makroskopik gerilim-gerinim egrileriden oluşan ayrıntılı örneklerle denge ve performans analizleri sergilenmiştir. Son olarak, yapılan tasarım ve analizlerin gerçek hayata uyarlanabilirliklerini test etmek amacıyla sonlu element methodu kullanılarak iki ve üç boyutlu ayarlanabilir mikro yapı örnekleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Smart composite materials with tunable stress-strain curves are examined numerically. Microscopic constituents of the composites respond to external stimuli by changing their elastic response in a well-defined, continuous and controllable manner, which defines the tunable traits of the macroscopic constituents. This inherently dynamic behavior of the constituents results in a display of characteristic properties that cannot be attained by any combination of traditional materials. A repetitive controller, which is intrinsically fits the types of applications desired for such composites where loading is cyclic, is used to prompt microscopic adaptation of the material. Stability and performance analysis are displayed in detail for the overall numerical framework over complex paths in macroscopic stress-strain domain. Later, the feasibility of designing and analyzing smart composites for real life applications are demonstrated by incorporating the control approach within a computational setting that is based on the finite element method on representative two- and three-dimensional tunable microstructures.