5o yaş üzeri konservatif tedavi edilen radius distal uç kırıklı hastalarda kemik mineral yoğunluğunun sonuçlara etkisi(prospektif çalışma)
Effect of bone mineral density on results in conservatively treated distal radius fractures in patients over 50 years old (a prospektif study)
  1. Tez No: 541893
  2. Yazar: TOLGA ONAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM BEKLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği acil servisine Ocak 2009-Aralık 2009 tarihleri arasında başvuran, düşük enerjili travma sonrası radius distal uç kırığı tanısı konulan hastalardan, 50 yaş üzeri 52 hastanın 52 distal radius kırığını prospektif olarak inceledik. Çalışmamız sonunda; 1) El bileği fonksiyonel skoru, 50 yaş üzeri hastalarda kemik mineral yoğunluğu değerleriyle anlamlı derecede ilişkilidir. 2) 50 yaş üzeri hastalarda radial inklinasyon ve volar eğim açıları fonksiyonel sonuca etki etmemektedir. 3) 50 yaş üstü hastalarda yaş ve el bileği fonksiyonel skoru arasında anlamlı ilişki vardır. 4) Başlangıç redüksiyonu sonrası anlamlı açısal değişimler alçılama sonrası ilk iki hafta içerisinde gerçekleşmektedir. 5) Sağlam el bileği ölçümleri ile karşılaştırıldığında, kırıklar yüksek oranda malunionda kaynamaktadır. 6) Tedavi süresinin yaşla ilişkisi saptanmamıştır. 7) Cinsiyetler arasında radyolojik sonuçlar arasında anlamlı fark bulunmamıştır. 8) Cinsiyetler arasında erkeklerde el bileği fonksiyonel skoru kadın hastalardan belirgin derecede iyi bulunmuştur. 9) Kırık taraf ve baskın ekstremite arasında ilişki bulunmamıştır. 10) 50 yaş üzeri hastalarda radyolojik parametreler fonksiyonel sonuca etki etmemektedir. Çalışmamızda distal radius kırıklı hastalarda kemik mineral yoğunluğunun önemini saptamaya çalıştık. Son yıllarda radyolojik değerlerin daha iyi sonuç alınmasına katkıda bulunacağına olan inançtan dolayı cerrahi tedaviye olan eğilime karşın, biz ileri yaş hastaların konservatif olarak da iyi bir fonksiyonel sonuçla tedavi edilebileceğine inanmaktayız. Bu yaş grubu kişilerde oluşan distal radius kırıklarında, osteoporoz açısından uyanık davranmalı ve hastalara kemik mineral yoğunluğu ölçümü yapılarak takip ve tedaviye alınmalarını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
52 patients, who were admitted to our emergency service between January 2009-December 2009 due to distal radius fracture over 50 years old were prospectively evaluated. According to study 1) Wrist functional score was significantly associated with bone mineral density values ​​in patients over 50 years of age. 2) Radial inclination and volar slope angles do not affect the functional outcome in patients over 50 years of age. 3) There is a significant relationship between age and wrist functional score in patients over 50 years of age. 4) Significant angular changes after initial reduction occur within the first two weeks after casting. 5) When compared with the contralateral wrist measurements, the fractures are healed in malunion. 6) The duration of treatment was not associated with age. 7) No significant difference was found between the sexes. 8) Wrist functional score was significantly better in males than in females. 9) There was no relationship between the fracture and the dominant extremity. 10) Radiological parameters do not affect the functional outcome in patients over 50 years of age. In the present study we tried to determine the importance of bone mineral density in patients with distal radius fractures.We believe that older patients with distal radius fractures could be treated conservatively with a great success, even if there is a tendency of surgical treatment for this fractures due to belief of greater radiological parameters will contribute to better functional results. We should be vigilant in terms of osteoporosis and we recommend patients to be followed up and treated with bone mineral density In elderly age group with distal radial fracture,